Експертите твърдят, че демографските промени, а не изкуственият интелект, създават най-големите предизвикателства пред днешното работно място.
Някои добри новини: Роботите не идват за нашата работа. Според експертите опасенията, че бързият напредък в областта на изкуствения интелект, навлизането на машините и автоматизацията ще оставят всички ни безработни, са значително преувеличени.
Но опасенията за нарастващото неравенство и липсата на възможности за много от работната сила – сериозни въпроси, свързани с различни структурни промени в икономиката – са добре обосновани и трябва да бъдат разгледани.
Това не означава, че изкуственият интелект не оказва дълбоко въздействие върху много области на икономиката. Разбира се. Но разбирането на връзката между двете тенденции е трудно и може да се направят подвеждащи предположения за видовете работни места, които са в опасност да станат остарели. „Повечето работни места са по-сложни, отколкото много хора осъзнават“, казва главният икономист на Google Хал Вариан по време на форум за бъдещето на работната среда, който беше спонсориран от Станфордския институт за изкуствен интелект.
Днешната работна сила е рязко разделена на нива на образование, а тези, които не са квалифицирани, са засегнати най-много от дългосрочните промени в икономиката, казва Дейвид Автор, професор по икономика в Масачузетския технологичен институт. „Днес е времето на младите и образованите. Но няма ясна перспектива за възрастните, които не са завършили поне колеж, каза Автор.
„Когато се предсказват бъдещите резултати на пазара на труда, е важно да се вземат предвид и двете страни на уравнението – на търсенето и предлагането”, казва Вариан, основател на Училището по информация към Калифорнийския университет в Бъркли. „Най-популярната дискусия около технологията се фокусира върху фактори, които намаляват търсенето на труд чрез замяна на работниците с машини. Въпреки това демографските тенденции, които сочат значително намаляване на предлагането на работна ръка, са потенциално по-големи по размер.”
Демографските тенденции също така са по-лесни за предвиждане, тъй като вече знаем с голям процент сигурност колко 40-годишни ще живеят в една страна след 30 години. Сравнявайки най-агресивните експертни оценки за влиянието на автоматизацията върху предлагането на работна ръка с демографските тенденции, които сочат към намаляване на работната сила, се установява, че демографският ефект върху пазара на труда е 53% по-голям от ефекта на автоматизацията. По този начин реалните заплати са по-склонни да нарастват, отколкото да намаляват, когато се вземат предвид двата фактора.
АВТОМАТИЗАЦИЯТА НАВЛИЗА БАВНО
Защо досега автоматизацията не е оказала по-значителен ефект върху икономиката? Отговорът не е прост, но има един ключов фактор: на работните места се изпълняват множество задачи, много от които не могат лесно да се автоматизират. „Автоматизацията обикновено не елиминира работни места. Автоматизацията обикновено елиминира тъпи, досадни и повтарящи се задачи. Ако премахнете всички задачи, ще премахнете заданието. Но това е рядкост – казва Вариан. – Помислете за работата на градинаря. Градинарите трябва да косят и поливат тревна площ, да режат розови храсти, да изнасят листа, да изкореняват вредители и да извършват различни други задачи. Косенето и поливането са лесни задачи за автоматизиране, но другите задачи биха стрували твърде много, за да бъдат автоматизирани или биха били извън възможностите на машините – така че все още се нуждаем от градинарите.“
Работните места, за разлика от повтарящите се задачи, обикновено не изчезват. През 1950 г. Бюрото за преброяване в САЩ регистрира 250 отделни работни места. Оттогава единствената дейност, която е напълно елиминирана, е тази на оператора на асансьори, казва Вариан. Но някои от задачите, изпълнявани от операторите на асансьори, като например да се поздравяват посетителите и да се насочват към съответния офис, били раздадени на рецепционистите и охранителите.
Дори автомобилната индустрия, на която се падат около половината от използваните в индустрията роботи, е установила, че автоматизацията има своите граници. „Прекалената автоматизация в Tesla беше грешка. За да бъда точен, моя грешка. Хората са подценявани ”, заяви миналата година Илон Мъск, основател и главен изпълнителен директор на Tesla Motors.…
Целият материал може да намерите в >>> СПИСАНИЕ ДМТ 3/2019