Знаете ли, че:
1. Някои учени смятат, че стъклото е в течно агрегатно състояние, но с много нисък вискозитет, позовавайки се на доказателства от миналото: ако се остави вертикално изправено стъкло в продължение на много години, то променя дебелината си, като в горния край става по-тънко от долния; ако се направи драскотина в стъклена повърхност, след време тя се заличава. Всичко това е научно опровергано.
2. Силиконът и стъклото имат подобна молекулярна структура, двата вида материал съдържат силициев диоксид.
3. Стъклото е един от най-бавно разграждащите се материали. Цикълът му на разпад може да отнеме хиляди, дори милион години.
4. Стъклото може да се рециклира многократно (до 2000 пъти), без това да променя качествата му.
5. Основното качество на обикновеното стъкло е неговата прозрачност за видимата светлина. Прозрачността се дължи на липсата на атомни преходни състояния в спектъра на видимата светлина и на факта, че стъклото е хомогенно във всички мащаби, по-големи от приблизителната дължина на вълната на видимата светлина. Стъклото може да бъде произведено толкова чисто, че стотици километри от него да остават прозрачни.
6. Основният изходен материал за производство на стъкло е кварцовият пясък, малко количество натриев карбонат (сода) и някои други добавки. Произвежда се при последователно разтапяне (при ок. 1200 – 1700 градуса) и охлаждане. Процесът е необратим, т.е. от стъклото не може да се произведе обратно пясък, тъй като при топенето се променя неговата молекулярна структура.
7. Студеното и нагрятото до 500 градуса стъкло изглеждат по един и същи начин, т.е. по нищо не личи, че нагрятото стъкло може да ти свали кожата при допир.
8. Откриването на стъклото е станало абсолютно случайно през ок. 5 000 г. пр. Хр. от финикийците. Легенда разказва, че веднъж финикийски търговци на сода закотвили кораба си до пясъчен бряг. За да си приготвят храна на огъня, те се нуждаели от камъни за огнището. Но такива наблизо нямало. Тогава един от моряците предложил да използват късове сода, които носели в трюма на кораба. На сутринта преди отплаване решили да приберат содата, която използвали за направата на огнището. Когато разровили изгорелите въглени, в пепелта забелязали малки лъскави прозрачни бучки. Такова нещо не били виждали преди. Най-вероятно това било първото получено изкуствено стъкло.
9. Първата създала се по естествен начин стъклена форма е намерена в гърлото на вулкан, получена вследствие на разтопяването на пясък от високите температури при изригване.
10. За първи път римляните използват стъклото за покриване на прозорци през 1 век пр. Хр. Преди това помещенията са проектирани с много малки прозорци, които лесно могат да се затворят с кожа или килим, но така пък не се позволява на светлината да влиза във вътрешността им. Използването на стъклото за прозорци поставя началото на революция в строителството, защото стъклото позволява стаята да се осветява и същевременно я изолира много по-добре от един закачен килим например. Стъклените прозорци през 1 век пр. Хр. са лукс, който могат да си позволят само богатите патриции. Навлизането на стъклото в строителството и интериора в Европа става няколко века по-късно.
Любопитни статии за материали, технологии и дизайн >>> СПИСАНИЕ ДМТ
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО:
ТУХЛИ ОТ СТЪКЛО ИЛИ КАК ДА ЗАПАЗИМ ТРАДИЦИЯТА СЪС СЪВРЕМЕННИ СРЕДСТВА
Един от най-новите проекти на холандското архитектурно бюро MVRDV е реконструкция на фасадата на сграда, която е построена на една от важните търговски улици в историческия център на Амстердам. ОЩЕ…