Градските условия на живот, макар и предпочитани, крият някои неудобства. Едно от тях е разстоянието, което човек трябва да премине, за да извърши основни дейности като работа, пазаруване, учене, хоби, административни услуги и други.
Времето, което човек прекарва в пътуване обаче, е съвсем загубено и Карлос Морено от университета Пантеон Сорбона в Париж изгражда концепция, която нарича 15-минутен град.
Интригуващата концепция на Морено се състои в това човек да може да стига до всякакви услуги в рамките на 15 минути с колело или пеша, без да има проблеми с паркирането и без да губи време в чакане на такси или градски транспорт.
Кварталът, в който той живее – долината Ное, Сан Франциско, е изключително удобен и отговаря на неговата концепция, но за жалост такива райони са рядкост и поради тази причина не много хора могат да си позволят да живеят там. Карлос Морено смята, че такива квартали не трябва да са изключение, а норма, да бъдат достъпни финансово и да станат приоритет в изграждането на градската инфраструктура.
За момента опорните точки в дискусията за градската мобилност са достъпността и намаляването на времето за пътуване чрез по-бързи превозни средства. Според Морено тази концепция е неправилна. Отделят се големи суми от бюджета за изграждането на по-удобни спирки, за закупуването на по-модерни превозни средства, а всъщност ако усилията се фокусират върху изграждане на инфраструктура, в която удобно може да се ходи пеша, доста от тези въпроси и съответно разходи могат да бъдат спестени.
Достъп, близост и безопасност – това са трите основи, върху които стъпва концепцията за 15-минутния град.
Ако планирането на мобилността се фокусира върху намаляването на нуждата от транспорт, повече хора ще бъдат удовлетворени. Идеята за това преустройство носи със себе си и други позитиви като намаляването на вредата за околната среда от постоянното използване на градски транспорт и автомобили.
Рамката, в която се движи концепцията на Карлос Морено, има четири основни характеристики:
- Близост – административни услуги, работа, хранителни магазини и др. трябва да са близо, за да бъдат достигнати лесно пеша или с велосипед.
- Разнообразие – площта трябва да предлага смесени условия за транспорт – да бъде удобна както за пешеходци, така и за колоездачи.
- Гъстота – трябва да има бизнеси и администрации, които да могат да осигурят офиси в определена площ, за да може хората да свършат повечето от задачите си, движейки се главно в района.
- Разпространение – районите, поддържащи тази концепция, не трябва да са рядкост.
Концепцията за 15-минутния град в никакъв случай не трябва да бъде приемана като нещо недостижимо. Времето и усилията, които би изисквала, напълно си заслужават, защото това ще подобри значително качеството на живот в бъдеще.
Осъществяването на идеята изисква включването на обществото, тъй като трябва да се осигурят помещения на необходимите за района услуги. Подробен анализ на голямо количество бази данни ще даде информация от какво имат нужда обитателите на района, за да може точно тези бизнеси да бъдат ангажирани.
Важно за тази стратегия е правителството, организации с нестопански цели, бизнесмени, инвеститори да работят едни за други, като държавите могат да предлагат облекчения на бизнесите, които са необходими в зоната.
Карлос Морено споделя отговорите си на всички въпроси, които възникват у хората, когато чуят концепцията му. Той е много уверен в своята идея и вярва, че това е бъдещето, което ще улесни доста живота в глобален мащаб. Със сигурност идеята е трудна за реализация, но много си заслужава, защото процесът на преместване на групи хора към големите градове не спира. Те търсят удобството, което дава близостта до стоки и услуги. За жалост тази близост реално не съществува в големите градове, просто се създава такава илюзия, тъй като инфраструктурата се фокусира върху мобилността. Ако се фокусираме върху достъпността, а не върху мобилността, ще бъдем много по-успешни и удовлетворени напред във времето.
Идеята на Карлос Морено е оценена от Фондация „Хенрих Фроде Обел“, които връчват едноименната награда за 2021 г. точно на него. Решението е взето от петчленно жури, което намира концепцията за изключителна архитектурна идея, която би променила начина на живот изцяло и към по-добро. Те са впечатлени от множеството предимства и значително малкото проблематики на проекта.
Според журито идея, която носи плюсове като по-качествен живот, намаляване на вредните емисии за околната среда, тласък на местната икономика, спестяване на финанси за превозни градски средства и много други, е много подходяща дори от политическа гледна точна да бъде приета лесно и да се стартира работа по осъществяването ѝ. Някои градове като Париж и Мелбърн се стремят да се водят по концепцията за достъп до стоки и услуги в рамките на 15 минути. От идеята на Морено възникват и производни, като главната цел за достъпност се запазва.
За България тази концепция е напълно приложима. Дори сега в София има квартали, които съчетават много функции в рамките си. За да бъде изпълнена изцяло идеята на Морено, остава да се „обогатят“ някои квартали с културни сгради като кина, театри, изложбени зали, лесен достъп до магистрала, разнообразие от активности за свободното време.
Ако ви е интересна идеята за 15-минутния град, Карлос Морено разказва много подробно в блога си, а също така в социалните мрежи може да проследим успеха на концепцията.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ