
Триизмерният печат е съвременна технология за изработка на триизмерен твърд предмет с произволна форма с помощта на цифрови технологии. Реализира се чрез нанасяне на последователни слоеве от материала.
Малко история
Първото оборудване и материали за триизмерен печат са разработени през 80-те години на миналия век от японския изследовател Хидео Кодама. Той изобретява два метода за производство на триизмерни пластмасови модели с помощта на фотовтвърдяващ се полимер под въздействие на ултравиолетови лъчи. През 1984 г. американецът Чък Хъл разработва система за прототипи, базирана на този процес, известен под името стереолитография, при който добавяните слоеве от фотополимери се втвърдяват чрез лазери с ултравиолетова светлина. Той е и автор на първия работещ триизмерен принтер.
Технологията днес
Много хора вече са свикнали с различните приложения на 3D принтираните обекти, които варират от обзавеждане и бижута до по-специфични неща като медицински принадлежности и спортна екипировка. Въпреки това 3D принтирането може да има по-широко приложение: много прототипи през последните години предлагат тази технология да се използва и за бързо масово производство на евтини жилища.
От дълго време ЗD принтирането се използва за изработване на продукти за интериора. Новото е, че технологията вече е много по-достъпна и ефективна, което предполага масовото й използване. Индустрията за 3D печат може да предложи големи предимства при създаване на декоративни елементи и мебели. Домашният декор върви ръка за ръка с дизайна. Клиентите са с различни предпочитания към стил и дизайн, което означава милиарди различни възможности за мебели по поръчка. Продукти като масички за кафе, легла, столове, но също така и декоративни елементи за офис пространства могат да бъдат произведени чрез 3D принтиране, без изработката им да бъде ограничена в дизайна или времето…>>>>
Целият материал може да намерите в СПИСАНИЕ ДМТ 5/2020