Водораслите са едни от най-продуктивните организми на земята. Те имат невероятни способности, като например да правят фуражите за животни по-устойчиви или да отделят парникови газове.
Екип от изследователи от Техническия университет в Делфт е изобретил нов органичен материал от водорасли, използвайки 3D печат. В изследването също е използвана нова техника за биопечат, която утаява водорасли в живи и фотосинтетични материали, които са едновременно издръжливи и гъвкави.
Освен водорасли този нов процес използва нежива бактериална целулоза (органично съединение, което се произвежда и екскретира от бактерии). Учените успяват да създадат уникален материал с фотосинтетичното качество на водораслите и здравината на бактериалната целулоза, като просто комбинират живи и неживи съставки. Бактериалната целулоза има забележителни механични характеристики като здравина, гъвкавост и способност да запазва формата си при променящи се обстоятелства.
Тази нова технология би могла да бъде сравнена с печата – бактериалната целулоза играе ролята на хартията, а живите микроводорасли са мастилото. Поради растителния характер на материала той може да използва фотосинтеза, за да се „храни“ в продължение на много седмици. Също така е регенериращ се, което означава, че малко количество от материала може да расте бързо „на място“.
Този нов материал може да има много различни приложения, едно от които е като изкуствени листа. Тези „листа“ заедно с функциите, които притежават, могат да се използват на места, където истинските растения не растат добре, например в космоса.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ