Изложението „Експомебел“ се провежда в партньорство между Интер Експо Център и БКДМП
Какви са тенденциите в провеждането на изложенията в световен мащаб?
В.Ж.: В световен мащаб, особено след ковид пандемията, изложенията претърпяха значителни промени, преструктуриране, ново позициониране. Безспорно случилото се през 2020 и 2021 година нанесе значителни щети на изложенията по цял свят. Опитът за онлайн изложения може да се каже, че беше неуспешен. Не бих се ангажирал с оценка на тенденциите в провеждането на изложения в световен мащаб, но бих могъл да коментирам ситуацията в мебелния сектор, където има два типа изложения – мебелни и за материали и машини. И при двата се случиха значителни трансформации и промени.
Например символът на мебелните изложения и флагманът на мебелния дизайн – международното мебелно изложение в Милано, пропусна една година и се рестартира в един много свит формат през 2021 година. Завърна се през юни 2022, но с 32% по-малко посетители спрямо предпандемичната 2019 г. Може би и нетрадиционното време за провеждане през юни също беше част от причините за намалялото посещение. Въпреки това браншът в световен мащаб имаше нужда от нова среща лице в лице и отзивите от сектора бяха положителни.
Тази година Salone del Mobile ще се проведе в Милано, през април (18 – 23.04.2023), което е традиционният период за това изложение.
В сферата на материалите и машините ситуацията бе подобна. Interzum, водещото изложение за материали за мебелната промишленост, направи онлайн формат през 2021 г., но според голяма част от бранша то беше напълно неуспешно. С нетърпение се очаква класическият формат, който се завръща през май тази година (9 – 12.05.2023).
Символът на иновациите в мебелната индустрия – изложението Ligna, също ще се проведе в традиционния си формат през май тази година (15 – 19.05.2023).
Изложението за материали и компоненти за мебели Sicam, провеждащо се в Порденоне, Италия, запази блясъка си и беше единственото изложение в бранша, което се проведе изключително успешно и през 2021, и през 2022 година.
На другия край на света изложенията в Далечния Изток (Китай, Индонезия, Малайзия и др.) също замряха. Това с особена сила важи за Китай, страна, която тотално се изолира от света за последните 3 години. Едва сега се усеща пробуждане в тази част на света.
И.И.: По всичко личи, че изложбената индустрия се възстановява. Положителните тенденции, които отчитаме и в Интер Експо Център, започнаха през 2022 г. и очакваме да продължат и през 2023 г. Възстановяването след отминалата пандемична обстановка протече в различен мащаб по света. Европа усети положителните тенденции още през пролетта и лятото на 2022 г. с падането на много от рестрикциите. Но в Китай до края на годината имаше пълна забрана. Там все още не се е провело нито едно изложение.
Според наблюденията ни регионалните изложения, разчитащи на местен бизнес, се възстановяват по-бързо. Малките играчи, каквито има вече и в Западна Европа, залагат на регионални събития. През 2022 г. някои от тях отчетоха по-добри показатели дори от силната предпандемична 2019 г. Основен фактор е, че по-малките мащаби са по-лесни за менажиране. Големите световни играчи разчитат на участници и публика от целия свят. Това е видимо и при водещи европейски организатори. За традиционни пазари като Германия, Франция, Италия и Испания големите им изложения бяха затруднени от липсата на китайски изложители и фирми от Северна Америка. При големите организатори на търговски изложения изложителите от Китай, Виетнам, Австралия, Южна и Северна Америка заемат над 50% от площите.
На този фон проучванията на UFI в държавите с изложения през 2022 г. отчитат между 20% и 30% по-ниски обеми спрямо 2019 г. Интер Експо Център е с по-добри от средните показатели за Европа и света.
Всяка криза създава възможности и именно тук се крие друга основна тенденция – пред местните играчи се създадоха много нови перспективи. Наблюденията ни (Интер Експо Център е представител за България на Messe Frankfurt) сочат, че български фирми без възможност за участие досега вече получават своето място и на големите международни формати. Тези процеси помогнаха и на новите бизнеси и компании.
Желанието за бизнес на живо е друга водеща тенденция. Нищо не може да замести личния контакт и директния досег, които дават изложенията на живо. Бизнесът се гради на доверието между контрагентите. Доверието във виртуална среда се изгражда много по-трудно, отколкото „очи в очи“. Разбира се, запазиха се елементи от периода 2020 – 2022, когато бяхме свидетели на хибридни събития. Като полезни се доказаха инструментите, подпомагащи организацията и комуникацията с клиентите.
Какви са очакванията за предстоящото в края на март изложение „Eкспомебел“?
В.Ж.: Много ми се иска да кажа, че очакваме едно успешно изложение, но все пак трябва да отчетем два съществени фактора, които ще са определящи за успеха на „Експомебел“.
Първо, все още се отърсваме от последствията от пандемията. Част от хората се колебаят дали всичко ще бъде наред, дали ще има посетители, дали ще има изложители, дали няма да има някакви ограничения и т.н.
Второ, последните две години бяха успешни за мебелната индустрия в България и това означава, че част от фирмите смятат, че в момента не са им необходими нови клиенти. Въпреки това съм оптимист и искрено се надявам, че много от потенциалните изложители ще осъзнаят ползите от участието си в „Експомебел“.
И.И.: За втора поредна година българското мебелно изложение ЕКСПОМЕБЕЛ ще се проведе заедно с изложение „Архитектурно-строителна седмица“ и АТЕСТ ЕКСПО.
Предварителните записвания са с по-добри показатели от предходните издания. По всичко личи, че площите ни ще бъдат заети на 100%. ЕКСПОМЕБЕЛ бе едно от най-сериозно засегнатите изложения през отминалата пандемия.
През 2023 г. ЕКСПОМЕБЕЛ заедно с българското строително изложение „Архитектурно-строителна седмица“ и АТЕСТ ЕКСПО и новия формат Green Energy ще бъде ключова елемент от един неповторим изложбен микс. Благодарение на този формат бизнес посетителите ще извлекат максимума от присъствието си.
Какви са ползите за изложителите от участие в „Експомебел“?
В.Ж.: Ползите могат да бъдат различни в зависимост от профила на фирмата. Тези, които предлагат мебели за масовия пазар, ще търсят имидж сред посетителите – крайни клиенти, показвайки последните си колекции и ще имат възможност да се срещнат с търговци на мебели, включително и от чужбина.
За по-малките фирми и тези, които работят в областта на поръчковата мебел, така наречените дизайнерски мебели, това изложение ще бъде една възможност за директни срещи с потенциални клиенти и сключване на договори.
И за двете категории фирми, архитекти и дизайнери, които се очаква да посетят както „Експомебел“, така и „Архитектурно-строителната седмица“, ще се създадат още шансове за нов бизнес.
Да не забравяме, че хотелският и ресторантьорският бизнес също се пробуждат, правят се много нови инвестиции в обзавеждане и хората от този бранш със сигурност ще посетят изложението „Експомебел“.
Към всичко казано дотук добавям и възможността за повече социални контакти и срещи с колеги и приятели, което неизменно ще донесе повече положителни емоции на изложителите.
И.И.: Участието в ЕКСПОМЕБЕЛ дава възможност за няколко дни изложителите да представят новите си продукти, да се срещнат както с установените, така и с нови клиенти и партньори. Чрез комплексния си характер ЕКСПОМЕБЕЛ привлича архитекти, интериорни дизайнери, инвеститори в мебели и ново оборудване за хотели и офиси. Присъствието е с висока добавена стойност за всички изложители. Фирмите, които нямат шоуруми, тук представят своите машини, продукти, технологии и изделия. А компаниите, които имат шоуруми, могат чрез ЕКСПОМЕБЕЛ да поставят продуктите си в непосредствена, реална, конкурентна среда. Именно тук посетителят сравнява и оценява продукта и осъзнава предимствата му. ЕКСПОМЕБЕЛ дава възможност за „сверяване на часовника“ по отношение на конкурентоспособността. Комплексността е друга от основните ползи при участие. Посетителите на ЕКСПОМЕБЕЛ много често нямат време, за да обиколят представителствата на всички фирми, които са потенциални техни доставчици. А в Интер Експо Център по време на текущото бизнес изложение се запознават с продукцията на много компании в рамките на едно посещение. С партньорите ни от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост планираме подновяване на Hosted buyer – програмата, насочена към посещението на чуждестранни купувачи и търговци на мебели.
Предвиждат ли се нови теми и събития, които да обогатят изложението?
В.Ж.: Разбира се, изложението ще бъде съпътствано от богата програма от събития. Традиционно ще бъде отделено място на професионалното образование, като се обмисля нов формат за представянето на училища и университети.
Ще има представяне на фирми, гост лектори и други. Съпътстваща програма има и изложението „Архитектурно-строителна седмица“.
Към всичко това добавям и връчването на наградите на Dibla Design Awards, което се наложи като най-престижното събитие за интериорния дизайн в България, което също ще се проведе по време на „Експомебел“.
И.И.: От 29 март до 1 април ЕКСПОМЕБЕЛ ще предложи изложбен микс от трите ключови съставки – възможност за бизнес развитие, запознаване с най-новите продукти и две ключови за страната ни събития в бранша.
DIBLA DESIGN AWARDS 2022 ще събере топ имената сред интериорните дизайнери. Пред 1500 гости ще бъде връчена наградата „Дизайнер на годината“. Ще се проведе и второто издание на събитието Conceptual Talks, на което водещи професионалисти ще представят концепциите в съвременния интериорен и продуктов дизайн. Визии и мнения по актуални въпроси ще споделят доказани международни дизайнери, архитекти, инженери и строители.
Как виждате бъдещето на изложенията?
В.Ж.: Бъдещето на изложенията е в тяхната специализация в определена сфера или сектор на индустрията или услугите.
Животът по време на пандемия ни показа, че онлайн форматите не са успешни и не могат да заменят физическото присъствие на изложители и посетители.
Предполагам, че в близко бъдеще ще се утвърдят изложения, които ще бъдат водещи в световен мащаб, а други в – регионален и национален.
Искрено се надявам, че в нашия сектор бизнесът ще се развива добре и изложенията „Експомебел“ и „Техномебел“, на които
Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост е съорганизатор, ще бъдат сред успешните национални и регионални изложения.
И.И.: Целта е на изложенията присъстващите да усетят тенденциите и да се позиционират правилно на пазара.
Ключова е и дигиталната революция. В хода ѝ на пазарите на различните сегменти излизат с по-голяма честота нови продукти и услуги, а това изисква по-често представяне. Заради комуникацията с публиката ще се засилва нуждата от участие.
Ще се появяват нови индустрии, а други ще изчезват или ще се променят. Новите индустрии създават възможности за нови тематики.
Важно е да запомним: ключови за бъдещето са двете „горещи“ теми – дигиталната революция и зеленият преход, към която е насочен и Green Energy.
ИЗТОЧНИК: СПИСАНИЕ ДМТ