Психологията учи, че симетрията предизвиква положителни усещания, затова и симетричните неща – от човешки лица до интериори, по-лесно и много по-масово се харесват.
Това важи с голяма сила за мебелите, при които играят роля и изискванията за функционалност, ергономичност и универсалност, особено когато става дума за масово производство. От друга страна обаче асиметричните форми по-лесно привличат вниманието и поддържат интереса. Те са и по-запомнящи се, докато симетричните мебели, като олицетворяват общото правило, се възприемат като обикновени и постепенно престават да привличат вниманието, до степен да станат „невидими“ с времето.
Затова дизайнерите на мебели често са привлечени от асиметрията като средство да създадат наистина оригинален и запомнящ се дизайн. Асиметричните мебели са и предизвикателство към индивидуалния вкус, тъй като често нарушават общоприетите естетически норми и възприемането им от различните хора не е еднозначно.
Изцяло бронзовият шкаф Close Parity на Мартен Баас предизвиква закона на гравитацията с формата си. Тайната на равновесието му са скрити вътре контратежести.
Стол Twist, дизайн R&D за италианския бранд Midj
Целият материал може да намерите в >>> списание ДМТ 4/2018