Дай Бей е главен редактор на списание Sina Home, организатор на Пекинската международна дизайнерска седмица, наградите Red Star Design и C Foundation, заместник-генерален секретар на WGDO (Световна организация за зелено проектиране), съветник и наблюдател на китайската индустрия за декорация на дома и оригиналния дизайн на мебелите.____________________
Бихте ли споделили как виждате в момента развитието на китайския мебелен пазар?
Мисля, че през последните години се случват най-големите промени, особено по отношение на финансирането, сливането и придобиването на компании. Някои местни производители вече участват в международни съвместни предприятия (international joint ventures) или в съвместно изграждане на фабрики и сътрудничество с марките (joint establishment of factories and brand cooperation). Последният случай на сливане и придобиване в началото на тази година е на китайската компания Qumei, която се сля и придоби норвежка марка. Инвестицията е в размер на 4 млрд. китайски юана (ок. 584 млн. долара).
Китайските компании за производство на мебели наскоро започнаха разширяване в чужбина. Една от тях наскоро започна изграждане на фабрики в Германия. В хода на глобализацията мисля, че това е истинско ново начало за китайските компании и очевидна тенденция в бъдеще.
Някои международни марки също извършиха сливания и придобивания по вътрешни канали. Също така започват и сливания и придобивания между местни марки. Големите брандове стават все по-големи, докато малките и средните фирми не успяват да се справят с пазарните промени. Те могат или да изчезнат от пазара, или да бъдат обединени и придобити.
Някои предприятия регистрират капиталови инвестиции и се разрастват бързо, други се разширяват постепенно.
Освен това липсва ясна сегментация на производителите на мебели. Това е друга промяна на вътрешния пазар. Например, ако дадено предприятие се специализира в производство на шкафове от масивна дървесина, то може да влезе в целия сектор на домашния интериор и да обхване всички категории мебели. Това са някои очевидни тенденции в Китай през последните две години.
Каква е ситуацията с търговията на мебели в Китай?
Що се отнася до търговските центрове за мебели и строителни материали, в Китай има два гиганта – Red Star Macalline Group и Easyhome. Като най-големи търговци и с най-широко разпространение в Китай, техните бизнес формати претърпяха големи промени. Те излязоха извън границите на сектора с мебелите и строителните материали, обхващайки и секторите за обзавеждане на дома и начина на живот. Но те също започнаха да се занимават с кино и търговски центрове, както и с мебели за хора със специални нужди, детски мебели и други продукти, свързани с начина на живот, които са обект на продажба в мебелните центрове.
Има някои марки, например Qumei, които работят само за мебелния сектор и сега разширяват дейността си, за да се включат в лайфстайл продуктите. Същото важи и за Kuka – техните магазини също променят традиционните методи на продажба на мебели. Това е голяма промяна.
Какви са тенденциите в дизайна на китайските мебели?
Мисля, че мебелите могат да бъдат персонализирани. Напоследък може да има повече дискусии за връзката между персонализирането и готовите продукти. Някои хора дори казват, че персонализирането може да се превърне в стандарт в бъдеще, но разбиранията по тази концепция може да са различни. Някои предприятия се разшириха, за да предлагат персонализирани решения за обзавеждане. Това е нова ориентация.
Знам, че има компании, които предлагат модулни мебели, базирани на стандартния производствен режим в индустрията. Това също е режим за персонализиране в малък мащаб. Това е целта на някои предприятия, включително ИКЕА, която се опитва да направи стъпка в тази насока. Персонализираните решения, предложени от китайските марки за мебели, са една от основните тенденции, наблюдавани по време на последните издания на CIFF в Шанхай и Гуанджоу.
Как виждате ролята на дизайнерите?
Някои местни китайски дизайнери, по-специално интериорни и продуктови, всъщност израстват много бързо и надминават предишното поколение. Има много млади и утвърдени продуктови и интериорни дизайнери, които са получили международни награди. Те вършат добра работа и са добре приети. Интериорните проекти също се подобряват. Всъщност това е добра възможност за дизайнерите: мисля, че те могат да обърнат повече внимание на интериорния дизайн на Китай, както и на дизайна на мебели.
Дизайнерските брандове в Китай непрекъснато се увеличават. Каква е Вашата гледна точка?
Някои дизайнерски марки започнаха бързо да се развиват в Китай и събират бързо почитатели като Maxmarko, Domienature, Duoshao, както и някои по-млади марки, включително Bentudesign, Ziinlife и MZGF. Собствениците и дизайнерите им имат международен произход: обикновено те учат дизайн в чужбина и след това започват бизнес в Китай.
От гледна точка на дизайнерските марки местните дизайнерски студия също започнаха да участват в сливания и придобивания. Доколкото ми е известно, в началото на юли фирмата на Стив Лънг ще бъде регистрирана в Хонг Конг. Jiang Feng Design Company е първата компания за дизайн в Китай.
Интервюто е поместено в СПИСАНИЕ ДМТ брой 5/18.