Изследователи от MIT внедряват високоскоростни оптоелектронни полупроводникови устройства, включително светодиоди, във влакна, от които се произвеждат меки, измиващи се умни тъкани.
Обикновено оптичните влакна се произвеждат, като се прави цилиндричен обект, наречен преформа, който основно е мащабна версия на влакно. Тази преформа се нагрява и се изтегля надолу под напрежение, от което се получават влакна, които след това се навиват върху макара.
За да направят новите влакна, изследователите добавиха полупроводникови диоди (LED), излъчващи светлина, с размер на пясъчно зърно и чифт медни проводници с дебелина на косъм. По време на процеса на изтегляне на влакната, полимерът се загрява и частично се втечнява, образувайки дълги влакна с диодите в центъра си, свързани с медните проводници.
Изследователите са използвали два вида електрически диоди, които са произведени чрез стандартна технология за микрочипове: диоди, излъчващи светлина, и диоди за фотографиране. Чрез включването на устройствата във влакното, те стават водоустойчиви. След това влакната се тъкат.
Текстилът експериментално е мит десет пъти, за да демонстрира своята практичност. Основният проблем е, че не може да се гарантира, че могат да се произведата достатъчно количество надеждно работещи влакна. Изследователите планират да изнесат на пазара първите търговски продукти още през следващата година. Влакната могат да бъдат използвани в различни сфери – в медицината, армията, бита и други.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ