Автор: Инж. Мая Иванова, докторант в ЛТУ
Съществуват много дефиниции и перспективи за дизайн. Повечето от нас са съгласни, че дизайнът е всъщност целенасочено създаване на нещо, което отговаря на конкретни нужди и създава определена благоприятна ситуация. Дизайн декларацията на Монреал, която представлява повече от 700 професионални и образователни организации по света, определя дизайна като „прилагане на намерението в действие: процес, при който създаваме материалната, пространствената, визуалната част в една среда и преживяването в нея”. Не говорим само за естетика или създаване на продукти.
„Дизайнът е дисциплина, която прераства от традиционната концепция за създаване на визуални или материални артефакти към процеса на дирижиране на взаимодействия и преживявания до трансформация на цели системи”, добавя и британската организация за доброволчески иновации Nesta.
Мащабът на това, което създаваме с дизайн, наистина порасна в последните две десетилетия. Проектирайки през 2021 г., не мислим само за потребителя на локално ниво, а за една цялостна мрежа от хора по целия свят, които са взаимосвързани в цикъла на живот на един продукт или услуга. За съжаление в някои индустрии като модната или тази на производство на опаковки продуктите и услугите се проектират съзнателно по начин, по който повече от 80% от вложения материал попада на сметището или в природната среда, или бива изгорен.
От друга страна, новите технологии като изкуствения интелект, Internet of things и биомимикрия поднасят възможности на дизайна, чиито граници са единствено нашето въображение. Допълнително, креативността е едно от най-важните качества на съвремието. Глобалната икономика преминава през процес на трансформация и технологичните нововъведения поднасят всекидневно предизвикателство пред бизнесите да запазят своята конкурентоспособност.
„Бавно, но съвсем основателно започват да възникват нови нагласи за бизнес развитие. Те струват милиарди долари, ще променят начина, по който иновациите се задвижват в икономиката и ще променят всяка съществена част от нашия всекидневен живот ”, споделя Тим Браун, изпълнителен директор на американската дизайн организация IDEO.
IDEO и фондация „Елън Макартър“ са двете организации, които проправят път на тази нова нагласа – новия начин на задвижване на икономиката, така че всяко едно нововъведение да бъде наистина устойчиво и работещо за всеки елемент от екосистемата. Ресурсите да се връщат обратно в захранването на нов производствен цикъл, а природните системи да бъдат подхранвани от дейността на човека. Намерението да приложим кръговата икономика на практика се нарича всъщност кръгов дизайн. Дизайн, който проектира система, работеща в кръг. Тази практика е основана на системно мислене, за да адресира съвременните предизвикателства, които често са преплетени едно в друго.
Какви са основните стратегии за създаване на дизайн в кръг? Следвайки принципите на кръговата икономика, можем да определим няколко основни и печеливши модела на създаване, които често вървят ръка за ръка със създаване на бизнес иновация и нов модел на услугите…
>>>>>>Целия материал може да прочетете в СПИСАНИ ДМТ 1/2021