Изложбено пространство, възможност за работа, място за срещи, социална комуникация – мултифункционалност, постигната с проекта EPAL на група студенти и техния водещ преподавател от Университета по архитектура, строителство и геодезия в град София. Проектът е ръководен от идеята за постигане на изложбено пространство в сградата, което да послужи за представяне на проекти на международното архитектурно триенале „Интерарх“.
Първоначалните стъпки, които включват проектно проучване, разглеждане на примери, анкетиране на студенти, макетиране, довеждат до решението за създаване на такава дизайнерска мебелна единица, която да има повече от едно предназначение. Цел на проекта е и премахване на нефункционалните зони в университета и добавяне на колкото се може повече удобства за студентите. Търсейки модерен, съвременен и устойчив дизайн, бъдещите архитекти проектират един основен модул, който да съчетава тези няколко функции. Добавянето и на няколко допълнителни модула разширява възможностите за комбинаторика и композиции в различните пространства на сградата. Единно въздействие, гъвкавост на модулите и разнообразни композиционни решения са водещите търсени мотиви през целия работен процес.
Всичко, описано дотук е постигнато чрез Европалети. Основният модул се състои от 8 европалета, които са тапицирани от вътрешната си част, имат тапицирана част за сядане, две плоскости, осигуряващи здравина на конструкцията и колелца, благодарение на които модулът може да се премества и преконфигурира заедно с останалите.
Мебелите са оборудвани още с LED осветление, контакти и кабелна макара. Допълнителните модули са пейки за сядане, маса за работа, както и метална решетка, която може да се монтира към основния модул и да послужи за закачане на проекти при изложби.
Създаден е и прототип на самото изделие в мащаб 1:1, който може да се види в централното фоайе на университета. Това е и новият акцент на входното пространство, който няма как да остане незабелязан още със самото влизане. И със сигурност рядко човек ще може да го намери свободен.
Проектът е един успешен пример за усилена колективна работа, мотивация, желание за изпълнение, придобиване на нови знания, реалзиация и положителни емоции за целия екип, стоящ зад крайния резултат.
Ръководител екип: проф. д-р арх. Орлин Давчев
Екип: Преслава Николова, Марина Стоева, Божидар Върбовски, Анна Димитрова, Малвина Митева, Александра Пеева, Полина Минчева