Днешният свят е все по-обсебен от темата за храната и готвенето и дизайнерската общност не прави изключение.
Фактът, че в последните години много университети и школи за дизайн откриха специалност Food design, го доказва.
Но какво всъщност е Food design? Дизайн на самата храна, на уреди, прибори и съдове за нейното приготвяне и поднасяне, на места за хранене, на опаковки и рекламни материали или нови концепции за готвене, за намаляване на отпадъците и отговорно отношение към продуктите и околната среда?
Дали всеки шеф готвач е дизайнер? Отговорите са толкова различни, че дефиницията става неуловима.
Ще цитираме само три: „Food design e дизайнът на храна, която е мислена, възприемана, контекстуализирана, издигната в ритуал, изпълнена и консумирана като предмет“ – казва испанският дизайнер Марти Гиксе, водеща фигура в тази област.
На сайта си Гиксе е сложил думите на германската фотографка Инга Кньолке: „ Дизайнер на храна е човек, работещ с храната, без да мисли за готвене“.
Джеф Бришоне – директор в Института за кулинарно образование в Ню Йорк, смята, че „С дизайна на храна започва занаятът на готвенето. Всяко блюдо започва като идея – мирис, образ, чувство – която впоследствие е осъществена, прецизирана и шлифована, за да се превърне в паметна хапка“. Тази интердисциплинарна област се простира до границите на пърформанса, емоцията, споделеното преживяване – на пръв поглед кулинарно, което обаче носи и социално ангажирани, и културни послания.
Динара Каско е архитект и дизайнер от Украйна, превърнала сладкарството от хоби в професия. Сега тя е майстор-сладкар и прави „архитектурни“ торти в собствени форми за печене, които принтира на 3D принтер.
Half/Full e комплект съдове за хранене, проект на Studio Playfool от Лондонския Кралски колеж за изкуства. Във всеки съд има огледало, което визуално удвоява порцията и заблуждава възприятието на хранещия се, като го кара да яде по-малко.
The Brinery e усъвършенстван буркан за туршия, проект на студенти от Лондонския Кралски колеж за изкуства, които искат да върнат интереса на хората към ферментацията – забравен на Запад начин на запазване на зеленчуците в домашни условия. Съдът има вътрешна част, която се вади, без да се докосват зеленчуците, и капачка, която пропуска въглеродния двуокис навън без отваряне.
3D принтирано масло
3D принтирана целувка
3D принтирането вече навлезе в хранителната индустрия и става все по-популярно. Холандската компания byFlow е разработила 3D принтера за храна Focus 3D, който създава форми и текстури, невъзможни за постигане с други методи. На снимките – 3D принтирана целувка и 3D принтирано масло.
Лондонското студио Bompass& Parr прави инсталацията The Jelly Parlour of Wonders за прочутия универсален магазин Хародс през 2016 г. Между архитектурните сладкиши от желе има и модел на сградата на Хародс в Найтсбридж.През 2014 г. Нендо проектира сладоледена торта с малки къщички за гиганта Haagen Dazs. Наречена Ice Cream Village Cake, тя се продава през коледния сезон в магазина им на Шан`з Елизе в Париж.