Автор: Инж., МБА Славей Щерев, водещ одитор по стандарта FSC към „ТЮФ Норд – България“ (TÜV Nord – Bulgaria)
Как да печелим и ние, и гората?
Актуалност на проблема
Проблемът с климатичните промени и последствията от тях за икономиката и цялостното качество на живот вече второ десетилетие е тема номер 1 в научните дискусии в Европа и света. Макар и от година засенчен от пандемията от COVID-19, той не слиза от дневния ред на Европа и другите високо икономически развити региони в света.Ролята на горите като стабилизиращ фактор на климата се признава на практика от всички сериозни учени и от широката общественост. Един от инструментите за подобряване качеството на горите и тяхното положително въздействие върху множество фактори на качеството на живот е сертификацията на горите и материалите, произведени от дървесина.В ЕС има 182 млн. хектара гори, като те покриват 43% от общата суша в ЕС. Горското покритие варира силно по държави. На седем страни – Финландия, Франция, Германия, Италия, Полша, Испания и Швеция, се падат над 70% от всички горски площи.
Какво представлява FSC и за какво се бори?
FSC® (Forest Stewardship Council) e неправителствена организация с нестопанска цел, която си поставя задачата да популяризира отговорното и устойчиво управление на горите.
Стандартите за стопанисване на гората се базират на три стълба – социален, екологичен и икономически. Това означава, че при вземането на решения и определянето на правилата на работа по стандарта се съблюдават интересите и на трите заинтересовани групи участници. С други думи, икономическото благополучие е неразделна част от опазването на природата и спазването на правилата за безопасност на труда и зачитането на основните човешки права и традиции.
Основните явления, с които се бори сдружението, са:
– Незаконна сеч;
– Дърводобив в гори с висока консервационна стойност;
– Добив на дървесина в условията на нарушаване на традиционните и гражданските права;
– Добив в гори, превърнати в плантации или негорски площи;
– Добив от гори, в които са засадени генетично модифицирани или инвазивни дървесни видове.
Първите две цели са особено актуални за България.
Заинтересовани страни
Интерес от процеса на сертификация имат широк кръг от организации и хора, включени във веригата на доставки на суровини и продукти, произлизащи от горите – собственици на гори и ловни стопанства, фирми, занимаващи се с дърводобив и първична обработка на дървесината, търговци на дървесина и транспортни фирми, производители и търговци на мебели, производители и търговци на хартия и всякакви изделия от хартия, печатари и издатели и много други. Проследяването на продукцията започва от горския път и контейнерите за разделно събиране на отпадъци и завършва в магазина за продажба на дребно. Всеки, който участва в производството и веригата на доставки, който поема собствеността на сертифицирани материали/продукти и има намерение да ги рекламира и продава като сертифицирани, има интерес от въпросите, свързани със сертификацията. Мебелните и дървообработващите фирми като основен консуматор на ресурс от гората са от най-заинтересованите да получат сертификат за работа с материали с произход от отговорно управлявани гори.
Сертифицираните гори в България
Доскоро един от аргументите за въздържане от сертификация беше недостигът на сертифициран материал. Този довод до голяма степен е неверен, защото от дълги години горската сертификация е държавен приоритет и сертификатът е съществено предимство при организирането на търгове за сечи в българските гори.Каква е актуалната ситуация по въпроса? Над 200 български фирми доставят FSC сертифициран материал. Наскоро завърши успешно процесът на горска сертификация по международния стандарт FSC® на всички държавни горски територии с обща площ от близо 680 000 хектара, които се намират в обхвата на Югозападно държавно предприятие. Доскоро само 80 000 хектара в 4 териториални поделения – „ДЛС Дикчан”, „ДЛС Осогово”, „ДГС Якоруда” и „ДГС Кюстендил”, бяха сертифицирани. На практика всички големи търговци на дървен материал са сертифицирани и продават основно сертифициран материал. Поради този факт се наблюдава парадоксът, че голямото мнозинство от мебелните фирми работят със сертифициран материал, но не могат да продават продукцията си като такава, защото самите те не са сертифицирани.
Големите подкрепят FSC
В стремежа си да привлекат екологично мислещи и действащи клиенти, големите производители и търговци предлагат и стимулират търсенето на сертифицирани продукти. В процеса са включени и банки, търговски вериги и неправителствени организации. Ето и някои от най-известните – HSBC, Deutsche Bahn, Marks & Spencer, Tetra pack, Ikea, WWF, Metro. На този фон спокойно може да се твърди, че бъдещето е на дървесината от отговорно управлявани гори.
Сертификацията на висока скорост
Широкият обхват на фирмите, подлежащи на сертификация, сериозните пазарни предимства, които носи сертификатът, относително ниската себестойност и държавната политика в това направление водят до бързо нарастване на броя на издадените в България и света сертификати.
Брой издадени сертификати FM+CoC в България
Някои заблуди и неясноти
При разговори с потенциални кандидати за сертификация се чуват доводи от типа – клиентите не го изискват, работим предимно за вътрешния пазар, ще трябва да търсим сертифициран материал за производството, сертифицираният материал е по-скъп.Действителността е по-друга.
Клиентите първо търсят доставчици от базата данни на FSC и вероятността нов клиент да ви потърси и да ви изчака да се сертифицирате, е нищожна. Това обикновено се случва, когато ваш стар клиент реши да предлага на пазара сертифицирани продукти и не желае да сменя доставчика
Информацията защо клиентът в магазина не е купил вашия продукт, не стига до вас. Той просто взема сертифицирания продукт, ако държи на това, и вие никога няма да разберете мотивите за неговото действие. Всички големи производители и търговци на материал ви продават сертифициран материал, без да можете да обозначите своите изделия като сертифицирани. Броят на сертифицираните доставчици непрекъснато расте (справка – графиката и картата). Разлики в цените на сертифицирани и несертифицирани материали или няма, или са минимални и пренебрежими при калкулация на себестойността. По този начин на практика сертификацията се явява най-евтиният и ефикасен маркетингов инструмент.
Информацията е в МРЕЖАТА.
Ето и някои от многото сайтове, в които можете да намерите информация по темата:
ic.fsc.org/
info.fsc.org/
trademarkportal.fsc.org/
wwf.bg/
iag.bg/
ec.europa.eu/environment/eutr2013/index_bg.htm
globalforestregistry.org/map
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ 1/2021