Автор: Цветана Шипкова, снимки courtesy of Kolelinia and Halfbike
МАРТИН АНГЕЛОВ: МОТИВАЦИЯТА МИ Е ЛЮБОПИТСТВОТО.
Запомнихме името на Мартин Ангелов още през 2008 г., когато като студент по архитектура спечели награда в международния конкурс City Transportation Interchange в Лондон. Идеята му за велосипедна линия, окачена във въздуха над улицата, грабна не само журито на конкурса, но и редакторите на архитектурните сайтове и му спечели международна известност. За съжаление идеите от конкурса нямат развитие, а изпитанията на проекта в реални условия, проведени по-късно в София, не са задоволителни.
Мартин, който казва за себе си, че обича новите неща и предизвикателствата, започва да развива друга идея, скицирана набързо преди време и временно изоставена.
Така се ражда иновативното колело Halfbike. То прилича на велосипед, но се кара по различен начин, подобно на Segway или скейтборд. Колоездачът е изправен и насочва колелото, като се накланя в една или в друга посока и балансира с тежестта си.
Велосипедът е компактен, сгъва се и може да се пренася в метрото или в багажник на кола, а дизайнът му е много атрактивен. Това обаче не идва отведнъж.
Първите прототипи се сглобяват с помощта на приятели в домашни условия и се подобряват постепенно по метода на пробите и грешките. Така идва моментът, когато Мартин и партньорът му Михаил Кленов завършват базисния модел през 2012 г. и решават да опитат кампания в платформата за групово финансиране Kickstarter.
Атрактивната презентация на Halfbike с професионални снимки и видео бързо привлича внимание и кампанията е успешна – събират 80 000 долара. Михаил и Мартин лично сглобяват 100 велосипеда, които изпращат на поддръжниците си по цял свят. Сблъскват се с проблемите на серийното производство, правят фирмени опаковки, брандиране, попътно подобряват и тестват модела.
В резултат на работата в реални условия се появява новата версия на Halfbike с S-образна рамка. През лятото на 2015 г. следва втора Kickstarter кампания, която ще остане в историята. Halfbike се оказва най-финансираният проект за превозно средство въобще.
При заявена цел от 50 000 долара и планирани около 150 велосипеда светкавично са събрани близо един милион долара. Това обаче означава, че трябва да произведат 2500 колела.
Тук вече става дума за организиране на истинско промишлено производство и това е огромно предизвикателство – търсят се помещение, машини, хора… всичко започва от нулата. „Едно е да вземеш голямо финансиране, друго е да видиш какво правиш с него – казва Мартин Ангелов. –Трябваше светкавично бързо да произведем огромно количество колела.
В такъв момент е много важно да си създадеш хубава работна среда и да внимаваш в детайлите, защото нещо малко може да преобърне целия проект. В началото въобще не ми минаваше през ума, че това нещо може да бъде бизнес – да изкарваме пари, да има хора, които работят за нас. Всичко се случи естествено и смятам, че трябва да си остане естествено. Неща като ръст на компанията не ме вълнуват, важен е духът, с който се правят нещата и как се чувстваш в края на деня, когато завъртиш ключа на работилницата.“
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: БЪЛГАРСКИ ВЕЛОСИПЕД Е С НАЙ-ПРЕСТИЖНАТА НАГРАДА ЗА ДИЗАЙН RED DOT
Сега Мартин и екипът му, който включва десетина човека, могат да произведат около 1000 колелета на месец. На този етап задачата е Halfbike да достигне до повече хора. Правят презентации по света, търсят „посланици“ на Halfbike в големи градове, които да популяризират колелото. Не е лесно, тъй като става дума за ново умение, което се учи. Засега избягват шаблона на класическата дистрибуция, убедени са, че по-ефективни са хората, които наистина вярват в продукта.
Как се прави успешна кампания в Kickstarter
1. Първо и най-важно: трябва да представите хубав продукт.
2. Нужно е да подготвите добри видеа, снимки, чертежи и текстове.
3. Правилното ценообразуване на продукта и прецизното планиране на средствата е решаващо.
4. Важно е да общувате с потенциалните клиенти по време на кампанията.
5. Не пускайте кампания без видео и без представяне на екипа.
6. Внимавайте да не разочаровате хората, които са ви подкрепили, като не си изпълните обещанието.
Източник: СПИСАНИЕ МД