Планинските заслони са сред задачите, изпълнени с най-много предизвикателства за архитектите, но това ги прави и най-интересните. Показват го и тези четири примера от различни държави.
Антоан, Швейцария
Катерачи и скиори в швейцарските Алпи минават на метри от този заслон, без да го забележат. Става дума по-скоро за скулптура във вид на скала, в която е скрит заслон.
Проектът на базираните в Женева архитекти от Bureau A е осъществен по поръчка на фондацията Verbier 3-D през 2014 г. Екстериорът на дървената кабина е набучен с метални пръчки, облечени в цимент, така че се получава илюзия за огромен камък.
Пренесен с камион на височина от 2 300 м, заслонът е разположен на стръмен склон, където перфектно се слива с ландшафта.
Скута, Словения
Архитектите от известното словенско студио OFIS са разработили проекта за този заслон в планината Скута заедно със студенти от Харвардския университет, а реализацията е дело на британските инженери от AKT II. Построен на мястото на 50-годишен бивак, той осигурява подслон в планината на съвременно ниво. Формата му и изборът на материалите са съобразени с екстремните планински условия, но осигуряват и прекрасна гледка, която се открива от огромните прозорци от двете му страни. Модулната конструкция е от три части, транспортирани с хеликоптер и сглобени на място. В първия модул има антре, складови площи и кухня, във втория – дневна с места за спане, а в третия – двуетажни легла. С помощта на 60 доброволци и хеликоптер на словенската армия заслонът е издигнат само за един ден през август 2015 г.
Скейли, Исландия
Проектът за заслон в Исландия на базираното в Стокхолм студио Utopia Arkitekter прилича на палатка, съставена от четири островърхи пирамиди, които правят структурата стабилна и видима отдалеч. Ярко синята външна обвивка е от специална стомана, наречена GreenCoat и произведена по екотехнология в Швеция. Тя издържа на екстремно ниски температури и слънчева радиация, устойчива е на корозия. Заслонът ще побира до 15 души.
Джервазути, Италия
Заслонът Джервазути в италианските Алпи е проектиран от LEAPfactory – архитектурно студио, специализирано в разработката на модулни конструкции с минимално въздействие върху природата.
Цилиндричното му тяло се състои от четири модула, напълно завършени в заводски условия, доставени в планината с хеликоптер и монтирани на място – в средата на един глетчер.
Червената шарка върху бялата му повърхност е вдъхновена от плетката на скиорските пуловери. Тя обаче не е украшение, функцията й е да привлича отдалеч вниманието на алпинистите.
Фотоволтаични панели във външната обвивка захранват компютър, който осигурява информация за времето и връзка с интернет. Заслонът се състои от кухня и дневна с голям панорамен прозорец в предната част и 12 места за спане в задната. Общата му използваема площ е 30 кв. м.
Източник: СПИСАНИЕ МД