Съвременните материали и технологиите, с които ги обработваме до голяма степен улесняват постигането на различни форми в серийно производство, които до преди време са били смятани за прекалено сложни или финансово неизгодни. Креативното приложение на тези технологии води до създаване на нови течения в света на продуктовия дизайн, особено подходящи за изделия в масово производство.
След навлизането на лазерните и CNC технологиите за рязане започнаха да се създават различни методи за формообразуване без помощта на присъединителни елементи. По същия начин и еластичните връзки изместиха нуждата от панти – специфичното растерно прорязване създава еластичност върху цялата повърхнина, правейки я изключително удобна за прегъване и в двете посоки.
В по-малък мащаб на пазара вече се откриват масово дизайнерски изделия създадени чрез този метод. Дървени подвързии на книги и тефтери, осветителни тела, кутийки, аксесоари и др. могат лесно да бъдат изработени с метода на лазерното рязане.
По-дебелите листове шперплат изискват намесата на CNC технологията за рязане, но принципът остава същия. С по-голяма дебелина могат да се постигнат седалки и облегалки на столове, паравани, решетъчни врати на корпусни мебели и др. елементи, които изискват огъване или отваряне на обеми.
Еластичните връзки предоставят нови възможности за формоване на твърдата дървесина, улеснявайки конструкцията до ниво, в което всеки сам може да се справи с елементарното сглобяване.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ