Един амбициозен дипломен проект на младата Шарлот Слингсби от London College of Art може да промени бъдещето на домакинствата в развиващите се страни. Вдъхновена от ситуацията в нейната родна Южна Африка, младата дизайнерка е достигнала до решение, което създава енергия от силата на движещия се въздух.
Moya Power е система от огъваеми, тънки листове поливинилиден флуорид с многобройни малки полимерни „тичинки”, които се движат заради преминаващия през тях вятър. Заради пиезоелектричния ефект, при полюшването всяка тичинка произвежда малко количество енергия, която преминава в кондензатор и след това в батерия.
Подобно на капките дъжд, които могат да напълнят езеро, така и в по-голям мащаб Moya Power може да създаде електричество за улично осветление например.
Инсталирани върху фасади или мост листовете могат да използват бриза или други ежедневни пориви на вятъра за да генерират електричество.
Едно от предполагаемите бъдещи приложения на Moya Power се оказват и тунелите в Лондонското метро, а защо не и в софийското.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ