Защо някои слушатели заспиват на някои презентации, докато на други съсредоточено внимават? Причината е една – докато едни лектори приспиват слушателите изключително с информация, други се опитват да ги сграбчат емоционално.
Дали презентацията е насочена към дърводелци, техници, ръководители на предприятия или търговци, за много професии сега важи правилото пред клиентите или колегите да се представят предимно продуктите, концепциите и идеите. Но изследванията показват – повече от 90 процента от всичко презентации се описват от слушателите като уморителни, преди всичко защото предават информация, но не и емоции.
Ето няколко съвета как да представяте продуктите си на презентация или идеи как да продавате по-добре.
- Не представяйте схеми, а себе си
Презентациите се подготвят винаги на лаптоп и се прожектират, погледите на присъстващите са привлечени към изображението на стената зад презентиращия. А той? Той говори с монотонен глас и чете текста от екрана. Последиците – той става все по-незначителен и изчезва някъде зад данните и фактите. Съответно толкова силно е и неговото въздействие.
Съвет: При подготовката на презентацията си се съобразете, че не написаното трябва да привлече вниманието, а самите вие.
- Впечатлете слушателите вместо да ги накарате да изпаднат в транс
По време на много презентации се наблюдава, че при загасване на светлината, слушателите се облягат удобно в столовете си назад. Те протягат краката напред и включват релаксиращия модул. Това означава, че техните мисли се реят на някъде. И като се добави приглушената светлина в залата и монотонния глас на лектора, тогава някои започват дори да гледат с полузатворени очи.
Съвет: За да постигнете целта си с представянето на презентация, присъстващите трябва да останат будни. Отбягвайте всичко, което може да ги доведе до полудрямка.
- Комуникация и с очите
При много презентации представящият гледа в повечето време към изображенията на стената. Значи вместо да представя себе си и идеите си, той представя на слушателите гърба си. Резултатът от това е, че между него и слушателите не се създава контакт, защото за него е необходим поглед. Друг недостатък на говорещия гръб е, че представящият може само частично да долови положителните или отрицателните реакции на слушателите. Следователно не може да реагира адекватно на ситуацията и така си губи времето.
Съвет: При презентацията комуникирайте със слушателите с поглед, не само с думи.
- Не визуализирайте всяка информация
За повечето слушатели е валидно: те са прекалено натоварени, когато трябва да слушат гласа на представящия и едновременно с това да четат текста на стената. В такъв случай прекалено много информация се губи, съответно намалява и въздействието.
Презентациите с визуализация трябва да въздейства точно обратно. Те трябва да подчертаят думите на лектора и да му помогнат да предизвика желаните емоции. За това за визуализацията трябва да се подбере най-краткото и точно послание, например впечатляващо число, или изразителни графики или сменяща емоциите картина.
Съвет: При съставяне на нагледните материали имайте предвид, че те изпълняват основно две правила – те трябва комплексно да онагледят информацията и вие трябва да подсилите емоционално изказването си.
МЕЙЛИНГЪТ – ДИРЕКТЕН, НАДЕЖДЕН, ПЕРСОНАЛЕН И ВЪЗДЕЙСТВАЩ
Най-важния фактор за успеха при мейлинг акциите е точното определяне на целевата група. Това осигурява почти 50 процентов успех. ОЩЕ…
- Използвайте жив език в презентация
Текстът върху нагледния материал трябва да бъде възможно най-кратък. Това се учи почти във всеки презентационен семинар. Това е вярно. За съжаление обаче целият език остава технократски. Често доминират клишетата – от „оптимизация на съотношението цена/функция” или „гъвкавост на работния процес” до „намаляване на контактните места”. Клишета са лишени от въздействие, за съжаление по същия начин се изказва и говорещия – като студен бюрократ. Следователно – така не може да създадете привличаща картина.
Съвет: Опитайте се да достигнете слушателя и емоционално чрез вашия език. Избягвайте клишета. Украсете речта си със силни прилагателни и глаголи. Говорете на публиката така, както говорите на приятелите си – живо и с емоция.
- Концентрация върху основни послания
С програми като PowerPoint се съставя бързо и лесно една презентация . Това подвежда много докладчици масово да използват тази визуализация, на която качват всевъзможна информация и аргументи. Това уморява слушателите. Освен това прекалено многото информация ви прави уязвими, в даден момент се отвличате и изпускате от внимание слушателите.
При такова заливане с информация, слушателите обикновено остават объркани и без думи. Съответно получавате и отговора: „Оставете ни до помислим на спокойствие. След това ще ви се обадим”. Кога? Сигурно никога. Защото много аргументи правят вашите слушатели нерешителни в избора си.
Съвет: Фокусирайте презентацията си върху точно определени точки и ги поставете адекватно в снимки, числа и цитати.
- Предизвикайте напрежение и събудете емоциите
Каква е целта на една презентация? Слушателите да имат след това възможно най-много информация? Определено не! Целта гласи: слушателите трябва да са впечатлени от вас и вашите идеи или продукти. Съответно драматично трябва да изградите и представянето си, като вълнуващ филм. И съответно умело трябва да въздействате на емоциите. Страхът и несигурността трябва да се заместват от надежда и задоволство.
Емоциите се предизвикват по най-различни начини. Например чрез реторични въпроси и нарочни паузи. Можете да събудите емоциите на публиката и същевременно да се забавлявате, като разкажете интересна случка или виц. Как ще подходите няма значение, важното е да съберете основните акценти по емоционален начин.
Съвет: Изградете вашата презентация така че тя да постигне целта си. Направете силен завършек, който дълго да остане в съзнанието на аудиторията. И не само това, погрижете се слушателите да покажат желания интерес.
ИЗТОЧНИК: СПИСАНИЕ ДМТ