НЕБОСТЪРГАЧИТЕ
Най-зрелищната изява на ар деко в архитектурата в САЩ са небостъргачите Емпайър Стейт Билдинг и Крайслър Билдинг. Архитектите на този спекулативен проект на Емпайър Стейт Корпорейшън са от нюйоркската фирма на Ричмънд Шрийв, Уилиям Лем и Артър Хармън. Шрийв отговаря за производствените и административните задачи, докато Хармън и Лем са проектанти. Това архитектурно бюро е известно със своите комерсиални и корпоративни проекти в стил ар деко, а по-късно – в стил функционализъм.
Според по-строгите историци ар деко не може да се счита за нещо повече от журналистически етикет на няколко модни течения, обхванали приложните изкуства между двете войни. Той е декадентска проява на историзма и лукса в интериора и предметния свят на френските елитни буржоазни кръгове, разпространена след това в САЩ и Великобритания. Независимо че ар деко не издържа на силната конкуренция на модерното движение, то е един особен вид контратеза, противопоставяне и същевременно свързващо звено между света на промишленото консуматорско общество и света на аристократичните, луксозни и уникални вещи, носталгичната лебедова песен на мебелното изкуство и приложните занаяти.
Емпайър Стейт е проект, отговор на практически изисквания с добавен детайл в стил ар деко. Екстериорът е варовик, гранит, алуминий, никел, създали един динамичен облик, обогатен с орнаменти от лят алуминий като прозоречни рамки и великолепния вход откъм Пето авеню.
Сградата се издига със своите 102 етажа, но има чудесно разпределени маси: пететажната й база заема целия терен, над нея се издига кулата с начупен от отстъпи силует, връх, оформен с отстъпи и най-отгоре се издига куличка, която първоначално била проектирана като станция за дирижабли. Нейният екстериор в стила ар деко крие стоманена конструкция, сама по себе си недостигнат инженерен подвиг. Завършеният небостъргач чупи много рекорди не само с височината си от 381 метра, но също със скоростта на строителството: работниците издигали четири и половина етажа на седмица.
Интериорът е разделен на модернистично и въпреки това гостоприемно входно фоайе и функционалистичен проход, водещ към асансьорните батерии от улиците Уест 33-та и 34-та. Фоайето е дълго, високо, тясно и правоъгълно пространство, покрито с немски мрамори в сиви и червени тонове.
Зад него се намира вертикалното ядро на комуникацията и механичните съоръжения, разположени в средата на сградата, заобиколени от офисни пространства с дълбочина 8,5 м. На 86-ия и 102-рия етажи са разположени наблюдателни тераси, от които се откриват най-хубавите гледки към Манхатън. Те осигуряват доходи за сградата през 30-те години, когато заради 25-процентното си заемане сградата добила прякора Empty State (празния щат).
Обаче Емпайър Стейт Билдинг, бил той с наети офиси или не, се превърнал в символ на Ню Йорк, който означавал, че трудното време може да се преодолее, а човек да победи при всякакви ситуации.
В деня на откриването Алфред Смит нарекъл Емпайър Стейт Билдинг “най-големият монумент на изобретателността, на уменията, на мисловните и мускулните усилия, най-високото нещо в света днес, произведено от човешка ръка”.
Другият също толкова прочут и зрелищен подвиг на инженерната наука в САЩ е Крайслър Билдинг по проект на Уилям Ван Алън, Ню Йорк, 1928-1930 г.
Джантите, калниците, орнаментите на капака и радиаторните решетки, които са съществени белези за всеки автомобил „Крайслер”, са също толкова неотменни декоративни елементи на творбата на Уилям Ван Алън.
Със 77-етажната сграда на Крайслър Ван Алън става прочут, но тази слава се дължи повече на стила ар деко. Образът икона, обаче се дължи на върха от неръждаема стомана, който е доказателство за неукротимия стремеж на Крайслър да построи най-високия небостъргач на света.
Битката за височина вече е съществен елемент при строителството на нюйоркските небостъргачи. Ван Алън се включва в нея, за да конкурира своя бивш партньор Х. Крейг Северънс, който по това време работи върху сградата на Банк ъв Манхатън на номер 40 на Уолстрийт. При завършването си тя достига 927 фута – с два метра повече от проектната височина на Крайслър Билдинг.
Въпреки това Ван Алън измислил решение. Върхът на небостъргача, седеметажна кула, представляваща серия от изгреви, пробити с триъгълни прозоречни отвори, е тайно сглобен в противопожарната шахта на Крайслър Билдинг.
След това екипът от строители го изважда през покрива на сградата като 27-тонен елемент и го монтира на върха за час и половина!
Този детайл е известен и с това, че представлява първата фасадна употреба на неръждаема стомана за голяма площ. По този начин сградата достига общо 319 метра височина, с 36 метра повече от Банк ъв Манхатън.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: ИНДУСТРИАЛНИЯТ СТИЛ В ИНТЕРИОРА
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ