Религиозни храмове се строят от хиляди години, но това не означава, че новите им превъплъщения не може да продължават да възхищават. За много архитекти църковната архитектура винаги е била предпочитана област за артистично изразяване и прилагане на технологични новости. В съвременните религиозни сгради традиционната християнска символика и авангардният език на формата образуват нови връзки. Тази свобода на дизайна прави проектирането на църква истинска мечта, но и сериозно предизвикателство за архитектите.
Представяме ви пет религиозни храма на четири различни континента, обединени от абстрактната символика, която носят.
Notre Dame du Haut
Параклисът Notre Dame du Haut е сред най-важните сгради на 20-и век и един от 17-те проекта на Льо Корбюзие в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство на международно значими архитектурни обекти. Разположен в Роншамп, Южна Франция, този малък параклис е една от най-емблематичните му работи. Завършен през 1954 г., храмът е построен като католическа църква на съществуващо поклонническо място. Основната конструкция се състои от дебели зидани стени, които са извити за подобряване на стабилността. Монументалният бетонен покрив представлява черупка, поддържана от скрити в стените колони. Пролуката отдолу позволява на светлината да се филтрира във вътрешността. Прозорците са произволно разпръснати по стените. Те са остъклени със смес от прозрачно и цветно стъкло, което според автора няма нищо общо с витража. Въпреки че външният вид на сградата може би предполага сложно оформление, интериорът е аскетичен.
Jubilee Church
„Юбилейната църква“, официално известна като Dio Padre Misericordioso, се намира в непривлекателен квартал на Рим. Основната цел на проекта на американския архитект Ричард Майер, осъществен през 1996 г. след спечелване на международен конкурс, е да съживи общността и района. Това е една от най-известните сгради в града и неизчерпаем източник на вдъхновение за архитектите. Тя е една от първите сгради, построени с така наречения супербял самопочистващ се бетон. Съдържащият се в него титаниев диоксид под въздействието на слънчевата светлина превръща замърсяванията в разтворими съединения, които се отмиват от дъжда, като при това намаляват замърсяването на околния въздух. Балансираният дизайн на сградата е заимстван от чистотата на куба и сферата. Огънатите триъгълни стени разделят църквата на четири основни зони. Формата им генерира поредица от пространства, които контролират вътрешната температура, минимизирайки консумацията на енергия. В интериора основен акцент е органът, интегриран в кубичен елемент – форма, залегнала в основата на християнството.
The Bahá’í Temple
Храмът на Баха в Южна Америка е място за поклонение, предназначено да служи на всички, независимо от произход, религия, пол или социално положение. Разположен е в подножието на Андите, в близост до Сантяго, Чили, и е построен през 2016 г. по проект на Hariri Pontarini Architects. Стените на храма са изградени от девет извити листа, комбинация на лято стъкло и полупрозрачен мрамор. Те ограждат отворено пространство за поклонение, където могат да се съберат до 600 посетители. Поредица от свещени цитати са издълбани посредством CNC технологии от вътрешната страна на листата. Храмът е много повече от реализация на сложен проект, иновации и устойчивост. Дизайнът цели да се постигне взаимодействие на противоположностите: неподвижност и движение, простота и сложност, интимност и монументалност, затворена конструкция, способна да се разтваря на светлина. Стените са конструирани така, че в случай на земетресение безопасно да поемат удара. Наричат храма Баха „едно от най-амбициозните начинания на архитектурата“.
Bosjes Chapel
Параклисът Bosjes, проектиран от лондонското студио Steyn, е разположен във винарски район в Южна Африка. Храмът черпи вдъхновение от множество източници, вариращи от Библията до холандската колониална архитектура, дори от околния пейзаж – спокойната и проста форма подражава на силуета на заобикалящите го планински вериги. Свежата бяла фасада от тънък бетон е замислена като лека и динамична конструкция, която сякаш се рее сред долината. Вътрешността предлага голямо и отворено пространство в рамките на обикновен правоъгълен план. Скромната палитра от материали създава неутрален фон за впечатляващите гледки към лозята и планините отвъд. Завършен в края на 2016 г., проектът на архитектите от Steyn е един от най-запомнящите се.
Cadet Chapel
Разположен сред суровия пейзаж на Колорадо Спрингс, „Параклисът на кадетите“ на Военновъздушните сили на САЩ изглежда като масивен триъгълен акордеон. Той служи за вдъхновение на поклонници от всички религии и удивлява ежегодно хиляди посетители.
Проектирана през 1959 г. от Уолтър Неч и завършена през 1963 г. с бюджет от 3.5 милиона долара, сградата олицентворява ефектно сливане на технологии, смирение и футуристична архитектура. Параклисът е изграден от 100 еднакви тетраедъра, всеки с тегло пет тона.
Храмът осигурява мултирелигиозен достъп – протестантската зона е на последния етаж, католическата е в средната част, мюсюлманската молитвена стая и кръглият еврейски параклис са разположени на най-долното ниво. Въпреки че проектът е бил оспорван във времето, когато е строен, днес той е добре приет и харесван.
АВТОР: инж. Бистра Шишкова