Фестивалът за дизайн Мелба, чието четвърто издание се проведе през ноември 2021г. в София, представя сборната изложба „Преглед на българския дизайн 2021“ в Прага, по покана на Българския културен институт в чешката столица.
Превърналата се вече в традиционна годишна експозиция, от първото издание на фестивала насам, събира някои от забележителните проявления на дизайна през реализирани проекти в различни сфери на дисциплината (графичен, продуктов, социален и интериорен дизайн, типография, мода и др).
За четвъртото издание на изложбата организаторите на фестивала и куратори на изложбата – Комплект, поставят като водеща тема „Стойността на дизайна“, като търсят значимостта в процеса, предхождащ края и финалното представяне на дизайн продукта за “консумация”. Селекцията е субективна и са поканени представители на различни дизайн области, като някои от авторите са вече утвърдени и познати като специалисти, а други тепърва прохождат професионално.
В селекцията влизат както утвърдени и познати в сферата имена, така и тепърва пробиващи със своята работа млади такива. В дисциплината моден дизайн участват наскоро дипломиралата се модна дизайнерка и носителка на награди и с участия в чужбина Анелия Антова и модният бранд ЕТИКА, който въвлича възрастни плетачки и използва изостанали прежди. В интериорния дизайн са селектирани проектите на дизайнера на осветителни тела Деница Бояджиева с новата й линия от експерименти с метални сплави, Botanic Lab с многофункционален интериорен обект, който отговаря на изискванията на времето за домашен офис с озеленяване; както и Работилница ПУНКТ, които дават нов живот на старите мебели. Като свидетелство за взаимодействието между устойчив дизайн и образование в изложбата е включен пътуващият фургон по училища и гори с образователна мисия “Горичка в количка”.
Проектът на Деница Бояджиева Кориците на Люба Халева Проектът на Мила Воденичарова
Участват още предизвикалата истинска еуфория игрова система с над 30 възможности за интеракции GEMJI (Гемджи); илюстраторката Роузи Ейзор с атрактивните си килими с послания, авторката на емблематични корици на книги Люба Халева. Истинско откритие е Мила Воденичарова с нейните фино и детайлно изпълнени керамични изделия. Studio Frank пък са авторите на визуалната идентичност на успешния проект Скритите букви, който обикаля по света. Тяхно дело е и графичният дизайн на изложбата. При оформлението на паната е използван авторския шрифт gezart book & thalweg thin italic на типографа Ани Димитрова.
“Благодарение на поканата на Българския културен център в Прага ще имаме възможност да запознаем местната дизайн сцена с работата на българските автори, а нашият опит сочи, че благодарение на тези връзки се раждат добри международни сътрудничества”, казват Адриана Андреева и Бояна Гяурова от Комплект.
Поредицата групови изложби „Преглед на българския дизайн“ стартира през 2018 г. като основна съдържателна част на дизайн фестивала. Мотивацията зад подбора на Комплект е да запознава ежегодно публиката с разнообразните приложения на дизайна днес.
За Мелба
Фестивалът за дизайн Мелба, който се провежда ежегодно в София, смесва различни перспективи за дизайна в разнообразни активности – изложба, международен симпозиум, работилници и лекции и др.
Фестивалът е част от МЕЛБА – поредица от инициативи за дизайн, стартирана от Комплект през 2017 г., която бързо се превърна в уникална платформа със силна общност и внимателно подготвено съдържание. Включва онлайн двуезичен архив на съвременни български дизайнери, срещи с местни герои на дизайна и годишен фестивал.
Откриването на изложбата беше на 15 март от 18:00 часа и ще продължи до 8 април, в Българския културен институт в Прага на ул. Klimentská 6.