Поп арт движението се появява през 50-те години на миналия век във Великобритания и Съединените щати. Основният акцент е поставен върху изобразяването на емоцията, идваща от постоянните промени в света, навлизането на продуктите за еднократна употреба, бунтарския дух и масовото потребление.
Поп арт може да бъде използван навсякъде, като е често срещан в комикси заради нотката на забавление, която носи, но също така се вижда дори в изработката на сладкарски изделия. Всичко, което включва изрезки в ярки цветове, маслени бои и колажи, може да се нарече поп арт, затова този стил може да бъде изразен в множество индустрии.
Навлизайки в интериора, поп арт движението очертава своя рамка. Така, освен че може да се използва поп арт изображение като акцент в дома, може да се направи цялостно помещение в този стил. Той има функцията да изненадва и забавлява хората, в интериорния дизайн изглежда необичайно, изразително, контрастно. Основните характеристики включват цветовете на дъгата, крещящи форми, използване на пластмаса, повтарящи се елементи.
Поп артът открито оспорва принципите на „добрия дизайн“, отрича модернизма и неговите ценности. Той издига обикновени предмети и потребителски стоки до нивото на произведения на изкуството, след това ги смесва в причудливи форми и ярки цветове. Поп артът изобразява абсолютна експлозия от емоции. Мебелите са необикновени и много закачливи, в ярки цветове и лъскави дамаски. Обикновено има заоблени и странни форми в стил ретро футуризъм. Този стил не търпи претрупване на пространство, затова шкафове не се използват, предпочитани са ниши, вградени гардероби.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: РЕТРОМОДЕРНИЗМЪТ – СТИЛЪТ, КОЙТО НЕ ИЗЛИЗА ОТ МОДА
Поп артът се характеризира с използването на повтарящи се мотиви: плакати, картини, килими с геометрични щампи. Разпространени са и различни стилизирани пластмасови аксесоари – часовници, фоторамки, фигурки, вази и лампи. В допълнение към пластмасата, боядисаната кожа и лъскавите метали (например хром) също са широко използвани.
Този стил обожава необичайните предмети – неонови прибори, розова тоалетна чиния, настолна лампа „Супермен“. Големите снимки и картини в рамки, изрезки от комикси, както и използването на брандирани с известни марки предмети или лица като Кока-Кола, Мерилин Монро и Елвис Пресли могат да се ползват без ограничения.
Стените в поп арта обикновено са ярки и съчетават различни цветове и шарки. Едно от популярните решения е, когато едната стена е оставена в бяло, две други са боядисани в контрастни цветове, а четвъртата е с повтарящ се модел. Подът често остава неутрален, оставяйки основната роля на стените и мебелите. Друг популярен вариант е килим с поразителен геометричен модел. Поп арт стилът често включва визуални ефекти, които въздействат на психиката. За тази цел се ползват тапети с оптична илюзия или големи картини.
Изборът на поп арт стил за интериора определено се пада на смелите. Много хора не могат да живеят в толкова ярък дом и натрапчива обстановка, но за други това е мечта. Често поп арт се използва само за едно от помещенията, или пък като акцент, който да разчупи обстановката. Приложим е за обществени пространства като клубове и заведения. Колкото и екстравагантен да е, поп артът има своите потребители и предизвиква интерес у хората и до днес, което всъщност е целта на цялото движение.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
АВТОР:
Милена Галанова
„Вярвам, че себеизразяването, независимо от инструмента, който използваш – текст, цветове, музика, стил на обличане, е изкуство. Ние имаме свободата да творим всеки ден, за да покажем на света какво се крие в нас.“