ЧАСТ 2. МЕБЕЛИ ОТ НЕДЪРВЕСНИ МАТЕРИАЛИ
Автори: Инж.-диз. Боряна Петрова, проф. д-р Васил Живков
Тенденцията за минимализъм в мебелния дизайн не е от вчера и набира нова популярност през последните години. Минимализмът е движение, което е реакция на модерността и консуматорството в обществото, а в дизайна означава свеждане на всичко до основна, базова конструкция с цел постигане на простота и чистота на формата. Съвременните мебели се характеризират с олекотен силует, с опростен и чист детайл. Често в наши дни виждаме примери на мебели, чиито отделни конструктивни елементи или целите са конструирани от тънки материали, които могат да се разделят на две основни групи – мебели с основно участие на недървесни материали и такива от дървесни материали. Следвайки тази класификация, е направен и анализът на тенденциите в дизайна на мебели с тънки конструктивни елементи.
Мебели от недървесни тънки материали
Традиционно недървесните материали са сред най-използваните в случай на необходимост от тънка линия на конструкцията на мебелите. Най-често това са стъкло, метал, пластмаса, комбинация от тях и различни композитни материали. Те се отличават с високи якостни характеристики, но и в повечето случаи с висока плътност. От друга страна, те могат да бъдат със значително по-малки дебелини от стандартните дървесни материали, като дори при метала и композитите могат да са 2-3 mm. При използване на стъкло или прозрачна пластмаса конструкциите се олекотяват визуално.
Стъклото е един от модерните и често присъстващи в съвременни интериори материал. Според Смарджевски делът на стъклото като материал в мебелите е 2% от всички използвани материали. То спада към рециклируемите материали. Стъклото като конструктивен материал за мебели се използва самостоятелно или в комбинация с други недървесни и дървесни материали. От гледна точка на безопасност стъклата се закаляват или се използват под формата на триплекс. За стъклени рафтове се използват дебелини от 4 до 10 mm, за мебелни врати от 4 до 8 mm, а за самостоятелни конструкции – 8-12 mm, като най-често стъклото е закалено или ламинирано. Конструкцията на стъклените мебели може да бъде с прави или огънати конструктивни елементи. Изцяло стъклени мебели могат да се получат чрез слепване на прави детайли или чрез огъване и получаване на сложна форма. Детайлите и целите мебели от стъкло имат относително голямо тегло. Това се дължи на високата плътност на стъклото – около 2500 kg/m3 . Затова при проектирането на мебели от стъкло трябва да се търси оптимизиране на конструкцията от гледна точка на общата маса на изделието.
Мебели от стъкло:
Стъклен гардероб PRISM, дизайн Токуджин Йошиока за Glas Italia
Гардеробът е изцяло изработен чрез слепване от стъкло, като корпусът е от закалено стъкло с дебелина 12 mm с огледално дъно, вратите са с дебелина от 8 mm. Отварянето на вратите се осъществява чрез push панти за стъкло.
Стъклено бюро Diapositive, дизайн Ронан и Ерван Бурулек за Glass Italia
Бюрото Diapositive е изпълнено от ламинирано стъкло с дебелина 12 mm, с обкантване с детайли от масивна дървесина и частичен дървен плот. В същата серия се предлагат мебели в различни цветови варианти за стъкло и вид на дървесината. Конструкцията е осъществена чрез слепване.
Стъклено кресло Ghost, дизайн Чини Боери за Fiam Italia
Монолитно кресло от огънато стъкло с дебелина 12 mm. Повече от 35 години този модел е еталон за мебели от стъкло и икона на дизайна. Според данни на производителя Fiam Italia товароносимостта на креслото е 130 kg. Самото кресло тежи 36 kg и се предлага в различни варианти на стъклото – екстра прозрачно, едностранно лакирано и опушено.
>>>>>>>> Четете цялата статия в >>> СПИСАНИЕ ДМТ