Екип на Масачузетския технологичен институт в САЩ има за цел да осигури екологично чиста и нискоотпадна алтернатива на горската суровина.
Нов метод за създаване на дървесиноподобен материал в лабораторни условия може да се използва за „отглеждане“ на продукти с точни форми и специфични свойства на материала. Учените от Масачузетс са направили пробив в процеса, който може да позволи да се отглежда и отпечатва дървесина директно във формата на мебели и други 3D обекти.
Насочени към осигуряване на екологосъобразна и безотпадна алтернатива на горското стопанство, учените демонстрират нова техника, която позволява отглеждането на растителен материал, подобен на дървесина, в лабораторни условия, като същевременно дава възможност за лесно задаване на технически параметри като маса, якост, здравина и други според конкретните нужди.
Чрез настройването на количеството на определени химикали по време на процеса на растеж изследователите могат точно да контролират физичните и механичните свойства на получения материал като твърдост и плътност. Използвайки техники за 3D биопринтиране, те могат също да отглеждат растителен материал във форми и размери, които не се срещат в природата и които не могат лесно да бъдат произведени с помощта на традиционни земеделски методи.
„Идеята е, че можете да отглеждате тези растителни материали с точно такава форма, каквато ви е необходима, което намалява количеството енергия и отпадъци“, казва Ашли Бекуит, водещ автор на изследването.
За да стартират процеса, изследователите първо изолират клетки от листата на младите растения Zinnia elegans. Клетките се култивират в течна среда в продължение на два дни, след което се прехвърлят в по-плътна гелообразна среда, която съдържа хранителни вещества и два различни растителни хормона. Регулирането на нивата на хормоните на този етап позволява на изследователите да настройват физичните и механичните свойства на развиващите се растителните клетки.
„В човешкото тяло има хормони, които определят развитието на клетките и появата на определени черти. По същия начин, променяйки концентрациите на хормоните в хранителния бульон, растителните клетки реагират различно. Само като манипулираме тези малки химически количества, можем да предизвикаме доста драматични промени по отношение на физическите резултати“, казва Бекуит…>>>
>>> Четете цялата статия >>> СПИСАНИЕ ДМТ