Градският стил в интериорния дизайн се появява като перфектното съчетание на съвременен, модерен и индустриален дизайн.
Идеален е за хора, които търсят не толкова изявен индустриален стил. Градският дизайн е добър избор при преобразуването на складове и тавански помещения. Той се възползва максимално от малките пространства, за да създаде функционални и практични жилищни зони.
Основните архитектурни характеристики на градския дизайн включват открити греди и незавършени повърхности, както и материали като бетон, тухла и дървесина. Характеризиран е с чисто отворено пространство, светли цветове и изчистени покрития.
Елементите на градския дизайн включват големи мебели с минималистичен дизайн, лъскави линии, ретро декор, геометрични форми и цветова палитра, състояща се от неутрална основа, съчетана с цветове, напомнящи природата.
Елементи на градския стил
Градският интериорен дизайн може да варира, защото той е съвкупност от елементи на няколко различни стила. В зависимост от желанието и от помещенията може да се разиграят различни елементи – по-небрежни и успокояващи в спалнята и по-оживени, по-контрастни в дневната. Градският дизайн не задължава, той дава пълна свобода на човек да преминава в крайности от натуралистична до шикозна обстановка.
Подови настилки в градски стил
Подовите настилки от дървесина и камък са най-подходящи за основа на градския стил в интериора. В днешно време може да се заложи на изкуствени паркети и настилки, наподобяващи естествените материали. Изборът на подова настилка е основата, върху която се съчетават останалите елементи от интериора. Характерен за градския стил е контрастът „минало-настояще“. В този случай изборът на естествен материал за под може да позволи използването на модерни мебели и декорации.
Комфортно обзавеждане
Градският стил в интериора не изисква такава строгост, колкото индустриалния и това позволява използването на по-меко и удобно обзавеждане. Килими, изработени от естествени материали в топли тонове, естествени цветни покривки и възглавници и големи, удобни дивани създават топло и уютно пространство. Изборът на земни тонове като нюанси на зелено, кафяво и жълто ще внесат натурална нотка в дизайна, а изборът на луксозни материи като кадифен диван в по-ярки цветове ще вкара еклектичен привкус. Тъй като един от принципите на градския стил е контрастът, меките мебели могат да се комбинират с контрастиращи, но допълващи се материали като метални парапети, златни и бронзови рамки за картини и огледала с метална рамка.
Декорации
Изящните елементи присъстват силно в градския интериорен дизайн. Шарени килими, големи произведения на изкуството, отличителни завеси за прозорци от пода до тавана и ретро орнаменти и мебели добавят есенция към градския дизайн. Включването на само едно или две изразителни декорации може да добави луксозна или индустриална нотка към пространството, като същевременно запазва минималистично усещане.
Градският стил в интериора е подходящ за всякакъв тип хора, защото дава свободата да се моделира в крайности – от луксозно до по-скромно и натурално обзавеждане. Този стил ни показва, че когато имаме минималистична основа в интериора, имаме възможност да играем с останалите елементи и с малки промени, било то в декорациите и цветовете, да преобразуваме цялостното излъчване на дома. Избирайки градски стил, имаме възможност да сменяме обстановката в дома си по лесен начин, което е подходящо за любителите на промените.
Автор: Милена Галанова
За стиловете в интериора следедете в СПИСАНИЕ ДМТ.