Постерите на Люба Лукова са експресивни, силно въздействащи, често разтърсващи и най-вече с директно послание. В свят, в който сме обградени от изображения, неспирен поток от думи, обяснения и рядко нещо може да ни учуди, изкуството на Люба сякаш ни удря шамар, кара ни да спрем и да помислим, показва ни фундаменталните човешки теми и актуалните новини в неочаквана светлина.
Художничката избира да се изразява с постери със смело графично послание и споделя:
„Усъвършенстването на плакатното изкуство е голямо предимство за всеки дизайнер. Днес много артисти се учат как да изразяват многопластови идеи със сложни и трудно четими изображения, но това само усложнява възприятието им. Плакатът за разлика от това успява да направи сложното просто. Интересното е, че хора от цял свят реагират по един и същи начин на моите плакати. И нямам нужда да използвам думи, за да им обяснявам какво искам да кажа. Достатъчно е едно изображение.“
Люба е завършила Художествената академия в София, специалност „Плакат“, в класа на проф. Иван Газдов. Днес живее в Ню Йорк и е международно призната като една от най-оригиналните художнички в областта на политическия и социалния плакат. Творбите ѝ са включени в постоянните колекции на МоМА в Ню Йорк, Музея на изкуствата в Денвър, Националната библиотека на Франция, хонконгския Музей на наследството, Библиотеката на Конгреса и Световната банка във Вашингтон… Имала е самостоятелни изложби в ЮНЕСКО, Париж; DDD Gallery, Осака, Япония; Галерия La MaMa, Ню Йорк; Института по изкуствата в Бостън; Музея на дизайна в Атланта (MODA)… Има почетна докторска степен от Института по изкуствата в Бостън.
Тълкуването на сложни социални проблеми е фокусът на художничката през цялата ѝ кариера поради твърдото ѝ убеждение, че изкуството е от изключително значение за човешкото съществуване, както и че моралът и творчеството са неразривно свързани. През 2008 публикува монографията Social Justice, засягаща теми като мир, цензура, имиграция, екология, глад и корупция. Дванайсетте емблематични изображения, които я съставят, бързо предизвикват небивал интерес. Заявки за експозиции и публикации в списания, вестници и книги прииждат от цял свят. Колекцията от постери е включена в художествената изложба при първото встъпване в длъжност на президента Обама във Вашингтон и е показвана в САЩ, Франция, Турция, Гърция, Израел и Мексико. И днес изображенията не са загубили и частица от своята актуалност, което потвърждава изключителната проницателност на авторката.
ПРОЧЕТИ СЪЩО: ИВАН ГАЗДОВ ЗА ЧЕРНОТО И БЯЛОТО
Лукова е работила за Sony Music, Canon, The New York Times, Time, Харвардския университет и др. Нейна е обложката на албума на Verve Records Ella Fitzgerald and Duke Ellington at the Cote D’Azur, номиниран за награда Грами за най-добър дизайн на обложка. Художничката си сътрудничи с някои от визионерите на съвременния театър, създавайки впечатляващи плакати за продукциите на Джудит Малина и Living Theatre, Елен Стюарт и La MaMa Theatre, сър Питър Хол. Първият театрален плакат, който създава – There Is No Death for the Songs, е включен в постоянната колекция на MoMA, Ню Йорк. Между многобройните награди на Лукова са Grand Prix Savignac – най-запомнящ се плакат на Международния салон за плакати в Париж, Златният молив от The One Club в Ню Йорк и още, и още… >>>>>>> Разглеадай още вълнуващи проекти на авторката в СПИСАНИЕ МД.
АВТОР:
Калина Сивчева
Студент, специалност „Архитектура”, Нов Български университет. Интереси в сферата на мебелния, интериорния и модния дизайн. „Вярвам, че архитектурата е равни части функционалност и естетика, точна наука и чувство.“