Преди броени дни бе даден стартът на 19-то издание „Баня на годината“ на Ideal Standard, което обещава да бъде много вълнуващо и предизвикателно. Ще се върнем половин година назад, като ви срещнем с двама от от победителите, които определено привлякоха интереса на публиката. Свързахме се с Тереза Иванова и Александър Качаров, за да разберем повече за работата им след победата.
Тереза Игнатова е победителят в категория “Семейна баня с Atelier Collections – 3D”. Тереза е родена и практикува в град Варна. Завършва Istituto Europeo di Design Milano, специалност Интериорен дизайн през 2011-та година. Доста години е работила в дизайн отдел на популярна фирма за търговия с вносни мебели и интериорен дизайн. От началото на 2020-та година развива собствено студио в град Варна – Tereza Ignatova Interiors.
Александър Качаров е изборът на медиите в категория „Обществено санитарно помещение с ново ниво на хигиена – 3D”. Той започва професионалния си път в Пловдив, където завършва Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков“. В момента следва във ВСУ „Любен Каравелов“ с направление “Архитектура” и започва професионално да се занимава в сферата. Опитът му в индустрията е забележителен, макар и недълъг, и го подтиква да отворя собствено студио в София – Archimel.
Какво ви вдъхнови да започнете да се занимавате с интериорен дизайн? Има ли нещо, което конкретно ви насочи към бани? Цялостен интериорен дизайн ли изготвяте по принцип или специализирате в санитарни помещения?
Т.И.: Насочеността ми към интериорния дизайн се случи естествено. От дете имах заложби в изобразителното изкуство и точните науки, които в последствие реших да приложа в практична професия. В моментът, в който реших да преследвам интериорният дизайн като професионален път, професията все още не беше широко разпространена в България. Списанията за ремонт и обзавеждане бяха основния източник на вдъхновение и идеи. Повечето проекти, по които работя, са цялостни и включват всички помещения в дома.
А.К.: От ранна детска възраст съм запленен от мода и дизайн. Умеех да забелязвам малките детайли, създаващи впечатление за професионализъм и добре свършена работа. А сега следвам „Архитектура“ и надграждам себе си, интериорният дизайн е моята страст и съм удовлетворен, че я превърнах в своя професия. Продължавам да откривам вдъхновение в заобикалящата ме среда и това ме кара да се чувствам зареден. А комбинацията от вдъхновение, креативност и функционалност изграждат добрия дизайн.
Т.И.: Особеното при проектирането на баня е, че в малко помещение се налага да се комбинират функционалност на зони и техника с красива визия и материали. Освен всичко изброено, държа баните, които проектирам, да са лесни за поддръжка – залагам на широкоформатни плочки, релефните и декоративни плочки предпочитам да разположа в сухите зони на банята. Оборудването и смесителите, също, освен красиви, е редно да се поддържат сравнително лесно – тук залагам на изчистени от ръбове форми и подходящи, издържащи във времето покрития.
Кои са най-важните фактори при проектирането на баня? Кои са спецификите в подобни проекти?
А.К.: Една баня трябва да бъде функционална, удобна, практична и възможно най-лесна за поддръжка. Когато става дума за обществено санитарно помещение, е важно да се вземе под внимание типа потребители, за които е предназначено то, както и класът на дизайн, който се очаква. Накратко, за всеки конкретен обект трябва да се има предвид местоположението и неговия контекст, целите, и нуждите на заинтересованите страни. Стремим се да предадем единен образ, съвместяващ в себе си висока надеждност, лесно за почистване и поддръжка пространство с атрактивен вид.
Т.И.: Със сигурност участието и победата в конкурса генерира повече внимание към работата ми. За мен е лично удовлетворение, че професионалисти в областта на архитектурата и дизайна са оценили високо проект „Аура“. Наградата допринася до голяма степен, създава доверие в клиентите, че домът или бизнес пространството им е в добри ръце.
А.К.: Ако трябва да обобщим работата си и отзвука на последователите ни след приза на Ideal Standard, е, че резултатите са очаквани, като се има предвид опита и постиженията ни и в други подобни конкурси. Клиентите предпочитат да се доверяват на доказани професионалисти в областта, а нашата цел е да се доказваме всеки ден.
Промени ли се работата ви след конкурса на Ideal Standard? Търсят ли ви повече?
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: „БАНЯ НА ГОДИНАТА 2021“ ОБЯВИ ПОБЕДИТЕЛИТЕ