„Считам, че липсата на знания и ниската грамотност са основният проблем на нашата индустрия, а смея да твърдя, че това е и основният проблем на цялата икономика в България.“
Стойко Стойнов е роден на 23.04.1990 г. в Пловдив. Средното си образование завършва в Националната търговско-банкова гимназия в София със специалност „Икономическа информатика”. Дипломира се като бакалавър паралелно в два университета: Университет за национално и световно стопанство, специалност „Мениджмънт и маркетинг” и Нов български университет – специалност „Финанси”. Магистратура записва в чужбина, като избира специфична програма (European Master of Business Studies), в която се учи в 4 различни университета в 4 различни държави (Италия, Франция, Германия, Испания). Магистърското му образование е съсредоточено в развитието на така наречените soft skills като емиоционална интелигентност, културни различия, преговори и т. н. Обича да пътува и да спортува, но за съжаление не му остава много време за това.
Още докато учи, Стойко започва да работи като общ работник в „Касто Чеарс“, основана през 1994 г. от родителите му Катя и Гуман Стойнови. От 2015 година, след завършване на висшето си образование, заема управленческа функция във фирмата.
Срещнахме ви с нашите читатели в края на 2016 г. Тогава „прохождахте“ в управлението на фирмата, но имахте много прогресивни идеи. Сред тях бяха внедряване на иновации, по-ефективни, по-екологични машини и оборудване, преминаване към по-висок ценови клас. С кои от поставените цели успяхте да се справите успешно? В каква посока се разви „Касто Чеарс“ през последните осем години?
С.С.: За последните 7 – 8 години „Касто Чеарс“ ООД претърпя бурно развитие, като успяхме да завършим успешно първия 5-годишен инвестиционен цикъл и през 2020 година започнахме новия. За сравнение през 2015 година притежавахме само две високотехнологични CNC машини, а в момента разполагаме с над 30, разположени по цялата производствена линия, което допринася за по-високата производителност и качество. Също така в края на 2020 година започнахме разширение на производствените площи, като към момента разполагаме с над 20 х. кв. метра и успоредно с помощта на „Иновация Норвегия“ инициирахме цялостно обновление на централната аспирационна система, отоплителната система и системата за сушене на дървения материал. През 2022 година започнахме постепенното внедряване на новото оборудване и разширяване на продуктовата гама, като някои от продуктите, които разработваме, са в по-висок ценови клас. Относно опазването на околната среда смея да твърдя, че към края на 2025 година ще бъдем една от въглеродно неутралните фабрики в България, като вече имаме инсталирана и работеща 300 kWh фотоволтаична централа, а към края на 2023 година мощността ѝ ще бъде удвоена до 600 kWh. От началото на 2022 година оползотворяваме 100% от всички дървесни отпадъци от основната дейност на фабриката и по собствена инициатива започнахме разделно събиране на останалите отпадъци, като ги транспортираме до депото, тъй като все още нямаме осигурени съответните кофи за смет. Не на последно място, през тези години успяхме да установим добри взаимоотношения с местната професионална гимназия по дървообработване и провеждаме съвместно ученически практики, а през 2023 трябва да започне и първият випуск с дуално обучение.
Бихте ли споделили кои са вашите ценности, от които се ръководите в работата? Каква е вашата мисия?
С.С.: Искаме да създадем компания, която да е на световно ниво и да се конкурира с лидерите в нашия бранш не само по цена, но и по know-how, модерно оборудване, заплащане на персонала и др.
Вие работите предимно за външни пазари. Кои са вашите основни клиенти?
С.С.: Нашите продукти достигат до крайни потребители по целия свят, като основен пазар си остават Европейският съюз и Великобритания, но също така имаме добри взаимоотношения с партньори от Израел, Австралия и Мароко. Използваме различни канали за разпространение, но главно работим с дистрибутори и търговци на едро, които от своя страна разпространяват нашите изделия в търговските мрежи в съответната страна.
Какви са основните изисквания, на които трябва да отговарят българските производители на мебели, за да намират успешна реализация на продуктите си зад граница?
С.С.: Основен принцип, за да има една компания успех не само зад граница, но и в България, е да предлага качествени изделия на своите партньори. За съжаление в България все още главно привличаме компании, които търсят по-изгодни цени на съществуващи изделия. Ние в „Касто Чеарс“ се борим с това, като след започване на бизнес взаимоотношението с нови партньори се опитваме да реализираме и други продукти, които са с по-висока принадена стойност и по този начин повишаваме общия резултат на дадения партньор. Също така се стараем да не създаваме вътрешна конкуренция между партньори от една и съща държава, като внимателно управляваме портфолиото, което предлагаме. Нашата политика е да се развиваме заедно с нашите партньори и обикновено взаимоотношенията, които изграждаме, са дългосрочни и основани на взаимно доверие.
Какви са основните проблеми, с които се сблъсквате в своята работа?
С.С.: Считам, че липсата на знания и ниската грамотност са основният проблем на нашата индустрия, а смея да твърдя, че това е и основният проблем на цялата икономика в България. Трябва спешно да се инвестира както от държавата, така и от бизнеса в развитието на човешкия фактор.
Как оценявате конкуренцията? Кои са преимуществата на вашата компания спрямо тези на вашите конкуренти?
С.С.: В България мисля, че компаниите в мебелната индустрия са добронамерени и всички си помагаме взаимно, или поне на нас не ни е отказвана помощ от всякакво естество, както и ние помагаме, с каквото можем. В регионален и световен мащаб конкуренцията е изключително добре подготвена с модерно оборудване, с добра производителност, с добри специалисти и ако искаме да достигнем тяхното ниво и да се сравняваме с тях, не трябва да изоставаме в никое от трите направления, защото „конкуренцията не спи“.
Какво е отношението ви към онлайн търговията? Мислите ли да се развивате в тази посока?
С.С.: Не сме планирали да инвестираме в дигитален канал за реализация на нашите изделия. Ние сме по-скоро B2B ориентирани и тъй като нашата индустрия е традиционна, най-добрите канали за продажби си остават традиционните.
Вие завършвате магистърска степен в чужбина, след което не само се връщате в България, а живеете и работите в един малък, макар и красив град. През 2016 година споделихте, че съветвате младите хора да се връщат в България, за да увеличават потенциала на българската икономика. Днес заставате ли зад думите си?
С.С.: Продължавам да твърдя и да вярвам, че бъдещето на нашата държава си зависи от нас и ако искаме да се чувстваме добре, където живеем, трябва да се грижим всички като общество за нашата държава и нашето населено място. Тук не сме на гости, както в чужбина, а сме си вкъщи и както знаем, домакинът трябва да се погрижи за всичко, за да ни е уютно и приятно в България.
Какви са вашите цели оттук нататък?
С.С.: Ние ще продължим да бъдем иновативни, ще продължим да произвеждаме, мислейки за природата и околната среда и ще инвестираме активно в развитието на човешкия ресурс. Надявам се след 5 години да имаме възможността отново да поговорим и да се похвалим как България и „Касто Чеарс“ са се развили успешно и сме реализирали целите си.
ИЗТОЧНИК: СПИСАНИЕ ДМТ