Новата многофункционална сграда Кампус 90 във Варна съчетава в себе си хотел, съвременно студентско общежитие и център за събития . Проектирана е от студио E-ARCH с екип арх. Мартин Христов, арх. Галина Балева-Христова и арх. Ина Динева с идеята да промени градската среда и да се превърне в място, където можеш да живееш, да работиш, да отседнеш за малко, да спортуваш, да похапнеш, да посетиш или организираш събитие.
„Концепцията за по-различен подход в хотелиерството е адаптирана по западен модел и се възприема чудесно от гостите на Кампус 90 и жителите на Варна“, обяснява представителката на мениджмънта на хотела Катерина Зеленченко-Колелиева. – Предлагаме места както за краткосрочно настаняване в 70 хотелски стаи, така и за дългосрочно пребиваване в 120 единични стаи, всяка с кухненски кът. През есенно-зимния период в тях живеят 120 студенти от целия свят, а през лятото – гости, решили да отседнат във Варна за по-дълго време.“
Кампус 90 отваря врати през октомври 2022 г. след над 10 годишно прекъсване на строителството и тотален редизайн на проекта, започнат като висока офис сграда през 2008 г. На партерното ниво рецепцията прелива в лоби бар, където хората се събират, общуват, работят, наслаждават се на майсторски коктейли и кафе, или играят на джаги, флипер или дартс. Тук са и двете големи зали, всяка с капацитет до 136 души, оборудвани с мултимедия и озвучение. На партера е и зоната за хранене, която осигурява и кетъринга за събитията. На първия етаж са фитнесът и Co-Share пространството, което предлага различни зали, подходящи за срещи на двама-трима души или до 20 човека. Тук се намира и споделеното работно пространство с капацитет до 22 места. На последния 15-ти етаж е разположена C 360-панорамната открита тераса, която предлага забележителни гледки към Варна и морето.
Разгънатата площ на сградата е 16 575 кв.м. с 15 надземни и два подземни етажа. Движението и скоростта са вдъхновили цветовото решение на фасадата, представляващо пикселизирана спирала. За нея са използвани изцяло негорими материали с висока енергийна ефективност и сертификати за ниски стойности на въглероден отпечатък. А в интериора на хотела основна роля имат графитите на българските артисти „Arsek & Erase“.
Новата концепция, впечатляващият дизайн и общият принос към инфраструктурата на града, донесоха на Кампус 90 множество награди, сред които German Design Award, Big See Architecture Awards, A’Design Award, номинация за EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe, както и награда в категорията „Социална инфраструктура – култура, наука и образование“ на конкурса „Сграда на годината 2022“.
Източник: списание MD
Автор: Антоанета Найденова
Антоанета Найденова е завършила „Икономика и управление на вътрешната търговия“ във ВИИ „Карл Маркс“, сега УНСС, но професионалният й опит е в областта на журналистиката и комуникациите. Започва трудовия си път в бизнес отдела на „24 часа, след това в „Дневен Труд“ и се насочва към ПР. Вярва, че когато има желание се намира и начин, а когато няма желание се търсят оправдания.