Остатък от хранителната промишленост е превърнат в луксозен материал. Пираруку, известен като „амазонския гигант“, е сладководна риба, произхождаща от бразилската част на Амазонка. Използването на рибешката кожа за производство на материал за интериорни продукти по устойчив начин допринася за запазването на вида и увеличаването на доходите на местните общности, като гарантира по-добро качество на живот на техните семейства.
Призната като истински пионер в областта на органичното дъбене без метали, кожарската фабрика Nova Kaeru умело съчетава изтънчена естетика с уважение към околната екосистема. В Nova Kaeru всички рибни кожи се преработват като отпадъци от хранително-вкусовата промишленост и се регулират от Бразилския институт за околна среда и възобновяеми природни ресурси (IBAMA). След повече от 20 години упорита работа с партньори и институти за опазване на околната среда Nova Kaeru успя да ограничи хищния риболов на пираруку и да гарантира възпроизводство на застрашения вид риба. Днес пираруку се лови в съответствие с най-стриктните стандарти за устойчив риболов, а наличността на риба в Амазонка се е увеличила с над 425%.
Nova Kaeru има изключително екологично производство – от дъбенето, което не използва тежки химикали, безопасно е за околната среда – на базата на смес от биоразградими акрилни смоли, полимери, глутаралдехид, синтетични и растителни танини – до естественото боядисване в анилин. Така водата, която изтича от цеха за кожа след обработка, отива направо за напояване. Кожата от пираруру има подобна издръжливост на традиционно обработените кожи, а съществената разлика е, че в края на своя жизнен цикъл кожите на Nova Kaeru се интегрират отново с природата много по-бързо от традиционните кожи и без никакво замърсяване с тежки метали.
Рибешката кожа е подходяща за изработване на модни аксесоари, опаковки, мебели, стенни облицовки и др.
Източник: списание ДМТ