Журито в конкурса и тази година ще е деветчленно, съставено от български и международни експерти в областта. Сред тях са италианците Еди Снайдеро и Патрик Абатиста. Първият е председател на EFIC (Европейската конфедерация на мебелната индустрия), както и председател на Борда на директорите на Snaidero Rino SpA, една от големите италиански компании за производство на кухни.
Патрик Абатиста е собственик на дигиталното списание DesignWanted, посветено на изследването на най-новите тенденции и иновации в дизайна, главно в областта на продуктовия дизайн, достигайки до милиони хора всеки месец като част от широка международна дизайнерска общност. Той е и преподавател в Училището по дизайн в Istituto Marangoni от 2019 г., където преподава маркетинг. Журирал е множество проекти, като: Grands Prix du Design, Architecture Hunter Award, Work, Redefined – The Design Challenge 2022 by Herman Miller, Pininfarina 90+1: New Dreams for a New World, Isola Design Awards.
Останалите членове на журито са: Теодора Николова, главен редактор на списание ЕVA, един от авторите на списание MD и на книгата “Български продуктов дизайн 2000/2022”; Д-р арх. Цветомира Гиргинова – носител на награди за дизайн на Ideal Standard – Баня на годината, фондация “Академия Аскеер”, КАБ, IDA – International Design Award, The American Architecture Prize, преподавател към катедра “Интериор и дизайн за архитектурата” в УАСГ, ръководител на екип в българската технологична компания Chaos.
Инж.-диз Величко Великов, утвърден дизайнер с голям опит и многобройни успехи и признания у нас и в чужбина. Занимава се с дизайн вече повече от 30 години. Основател е и основен двигател на дизайнерска група “Черга”. През годините е проектирал десетки продукта за български, италиански, английски и др. фирми. Създател е на компанията „БГ Роботи“, която се занимава с проектиране, конструиране и производство на автоматизирано оборудване; Д-р инж.-диз. Боряна Петрова е главен асистент в катедра Интериор и дизайн за мебели в ЛТУ, работила е повече от десет години като интериорен и промишлен дизайнер в KAI Group, Studio Mode и Martineli, понастоящем е съдружник и дизайнер в Studio Expose. Има спечелени множество международни награди, сред които European Product Design Award, A’Design Award, Platinum Winner Grands Prix du Design Awards и други.
Галин Господинов е инженер по образование. От 1990 година се занимава с частен бизнес. Управляващ съдружник е в GS Malmgren interior и в „Тръбна мебел” – Добрич. Работи в сътрудничество с български дизайнери. Мебели, произведени от неговата фирма два пъти печелят конкурса „Българска мебел на годината“ и два пъти са класирани на второ място; Арх. Петър Захаринов е съосновател на трите много успешни бранда Wallstack, Praktrick и DiFOLD. Продукти на неговите брандове са носители на най-престижните награди за дизайн Red Dot, Platinum A’Design Award, German Sustainability Award Design и други; доцент д-р Захари Ганчев е ръководител на катедра „Индустриален дизайн“ в НХА. Работил е като фриланс дизайнер за различни компании, бил е част от екипа на EnduroSat – успешен български стартъп за наносателити, технологии и услуги, чиято цел е да улесни достъпа на хората до космическото пространство. Участва в множество международни конкурси по дизайн и има десетки отличия. Още в началото на следването му негови проекти попадат в селекцията на Първото и Второто биенале на българския дизайн (2008 и 2010) и в юбилейната изложба „50 години български дизайн“ през 2013 г.
Крайният срок за подаване на проектите в конкуса е 31 декември. Оценяването им ще бъде в периода 25 януари – 05 февруари 2025, публиката също ще може да гласува онлайн за своите фаворити между 05 – 15 февруари 2025.
11-то издание ще спази формата на последното проведено издание и ще го надгради, като организаторите от издателство Бисмар са предвидили някои приятни изненади. Партньори на конкурса и тази година са БКДМП, Интер Експо Център, Blum, Продиз ООД, Кроношпан България и Интеза. Основен дизайн партньор на конкурса е ИКЕА България.
Кандидатстването отново ще се извършва онлайн през сайта на конкурса www.bgmebel-awards.com. Имат право да се включват както реализирани мебели и продукти за интериора (в серийно производство или по индивидуален проект), така и концептуални проекти – визуализации и прототипи. Могат да кандидатстват както фирми и професионални дизайнери, така и студенти и ученици от професионални гимназии. Реализираните и концептуалните проекти ще се състезават в различни категории, както и отделно ще бъдат оценявани работите на професионалните дизайнери и на все още учащите се. Основните категории са разделени на подкатегории – столове и маси, мебели за съхранение, легла и матраци, тапицирани мебели, мебели за обществени пространства, детски мебели и др.
Официалното обявяване на резултатите и награждаването ще се състои по време на изложението Експомебел (наследник на Светът на мебелите) в Интер Експо Център на 18 февруари 2025. Победителите в отделните категории ще получат авторски статуетки и грамоти, а за учениците и студентите ще бъдат осигурени парични и предметни награди.
Конкурсът „Българска мебел на годината“ стартира през 2011 г. и е част от инициативите на издателство Бисмар, свързани с развитието на българския дизайн и неговото популяризиране, както и налагането на марката „Произведено в България“.
Партньори на конкурса и тази година са: Браншова Kамара на ДМП, Inter Expo Center, Продиз, Blum, Интеза и Кроношпан България.
Основен дизайн партньор на конкурса: IKEA България
Повече информация за конкурса и начина на кандидатстване можете да намерите на сайта: www.bgmebel-awards.com.