От 13 до 15 януари галерия „Казаков“ в китния възрождентски град Трявна бе домакин на пътуващата изложба на съвременен български продуктов дизайн. Тя бе посрещната с интерес от граждани и гости на града, както и от ученици и преподаватели от Националното училище за приложни изкуства „Тревненска школа“.
На 13 януари изложбата официално откри директорът на галерия „Казаков“ Юлия Нинова, която сподели, че това е първото събитие на галерията за годината и е много щастлива и горда, че се представя дизайн на съвременни български автори. Бистра Шишкова, управител на издателство Бисмар и издател на списанието за дизайн МД разказа накратко за идеята на изложбата. „Името на изложбата обединява три важни думи: „мисия“, „български“ и „дизайн“. Всяка една от тях има важно значение. „Дизайн“ не означава само естетика, дизайнът придава смисъл и стойност на всеки продукт, създава емоция, понякога ви кара да се усмихвате и винаги е най-важната характеристика на всеки обект. Работата на българските творци е във фокуса на събитието, защото тя е много значима, световнопризната и в същото време много малко позната у нас. Думата „мисия“ определя каузата на нашето издателство да събира, селектира и популяризира най-доброто от българската съвременна култура в областта на дизайна.“ Доц. д-р Рангел Чипев, преподавател в Националната художествена академия, обърна специално внимание на някои от продуктите, включени в изложбата и насърчи учениците да разгледат, пробват, пипнат експонатите, за да разберат как работят и каква идея стои зад тях.
Като съпътстваща проява към изложбата в приложното училище „Тревненска школа“ се проведе двудневна творческа работилница на тема „Мебели за седене с устойчив дизайн“. Ученици от 11 и 12 клас от специалност „Интериорен дизайн“ се включиха в уъркшопа, като всеки от тях създаде по няколко идеи, които визуализира с рисунки и макети. През цялото време възпитаниците на гимназията получаваха напътствия от гостуващите дизайнери и преподаватели в НХА доц. д-р Рангел Чипев и ас. д-р Диана Василева. Учениците получиха пълна подкрепа от директора на училището Орфей Миндов, както и от техните преподаватели. В края на втория ден участниците в уъркшопа трябваше да представят и защитят идеите си пред жури, включващо водещите дизайнери Рангел Чипев и Диана Василева, директорът на училището и инж.-диз. Бистра Шишкова. Оценяващите бяха затруднени с отличаването на най-добрите проекти, тъй като всички деца работиха с много хъс и мотивация и показаха прекрасни идеи, затова всички участници получиха като награда годишен абонамент за списание МД. Накрая все пак журито реши да даде по-висока оценка на два от проектите – модулна мебел за седене на Дара Генева и стол за активно седене на Божидар Пеев, които получиха като допълнителна награда книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“.
На всички ученици бяха дадени напътствия и съвети как да доразвият проектите си и да реализират идеите си в макет с реални размери и материали.
Отпадъчните материали, които учениците използваха по време на уъркшопа, бяха предоставени от фирмите Валиян и KAID.
Пътуващата изложба „Мисия български дизайн“ включва 30 съществуващи и в производство разнообразни продукти – мебели, велосипеди, интериорни аксесоари, играчки и др. на успешно реализирали се български дизайнери. Тя ще бъде представена на живо пред нови публики през 2025 г. също и в Казанлък, Тетевен, Кърджали, Шумен, Благоевград и смолянското с.Смилян. Така ще се популяризират постиженията на съвременни български дизайнери чрез експозиция на техни продукти в различни региони на България.
Проектът „Пътуваща изложба „Мисия български дизайн“ се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.