CIFF (China International Furniture Fair) е утвърден като най-важната и всеобхватна бизнес платформа, обслужваща глобалната мебелна индустрия. Провеждан два пъти годишно (през март в Гуанджоу и септември в Шанхай), този панаир обхваща целия производствен цикъл – от мебели за дома и декорация през офис и хотелско обзавеждане, чак до машини и материали за производство. С годините CIFF се утвърди като световна сцена за водещи марки и дизайнери, които представят новите си продукти и обменят идеи. Изложението не е само търговска витрина, а и форум за тенденциите – тук се лансират концепции за бъдещето на живота и работната среда, стимулира се диалогът между различни пазари и се насърчава транскултурното сътрудничество в дизайна. Неслучайно CIFF е определян като „най-големия мебелен панаир в света“ и барометър за сектора.



CIFF Гуанджоу 2025 се проведе в две фази в Китайския панаирен комплекс в Пажоу – фаза 1 от 18 до 21 март (Домашно обзавеждане) и фаза 2 от 28 до 31 март (Офис мебели, търговско обзавеждане и технологии). Тази двуфазна структура позволи да се покрият всички сегменти на мебелната индустрия: първата част бе посветена на дома (жилищно обзавеждане, интериор, декорация, градинска мебел), а втората – на работните пространства, обществени интериори и свързаните с тях технологии (офис мебели, хотелско обзавеждане плюс специализираното изложение за машини и материали CIFM/Interzum).
Изложението през 2025 г. постави нови рекорди по мащаб. Според официалните данни CIFF 2025 се разгърна на площ от 850 000 кв. м, привлече над 4 900 изложители – най-висок брой досега – и бе посетено от 363 825 професионалисти от 187 държави. Забележително е присъствието на чуждестранни гости: 56 794 задгранични посетители (около 15,6% от общия брой), което е ръст от 10,9% спрямо предходната година. Тази изключителна посещаемост подчертава възстановяването след пандемията и засиленото международно значение на CIFF Гуанджоу. Паралелно расте и участието на изложители от чужбина – множество световни брандове избраха форума, за да представят нови решения пред глобална публика.






Мебели за дома
Под мотото „Навигация“ в сектор „Мебели за дома“ бяха показани най-съвременните подобрения в творческата естетика на дома, интериорните декорации от висок клас, интелигентната технология за сън и изисканият живот на открито. Отразявайки силната промяна в индустрията към устойчивост, интегриране на интелигентен дом и персонализирани дизайнерски решения, изложението изигра съществена роля при оформянето на бъдещето на домашната среда.








Обзавеждане за офиси, училища и търговски площи
Водено от темата „Устойчивост“, Office & Commercial Space потвърди позицията си на водещо събитие в сектора, което събира на едно място марки от най-висок клас и революционни иновации. Изложението изследва трансформацията на работните пространства, образователната и здравната среда и нововъзникващите търговски сектори, като разгледа световните тенденции в гъвкавата работа, ергономичния дизайн и решенията, основани на уелнес.
Ключов акцент беше представянето на нисковъглеродни и захранвани с изкуствен интелект офис решения. Чрез експериментални инсталации и дискусии, водени от експерти, посетителите получиха непосредствена представа за следващото поколение устойчиви и ефективни работни среди.




CIFM/Interzum Guangzhou
Като гръбнак на мебелната индустрия CIFM/Interzum Guangzhou, под наслов „Двигател на новата производителност“, затвърди ролята си на водеща платформа за интелигентно производство, иновативни материали и авангардни компоненти. Тазгодишното издание постави особен акцент върху цифровата трансформация, автоматизацията и устойчивите производствени процеси, което съответства на ангажимента на индустрията за ефективност и екологична отговорност. Събирайки доставчици и производители от световна класа, изложението насърчи стратегическото сътрудничество и представи революционни разработки в производството на мебели, като затвърди позицията на CIFF Guangzhou като най-добрия център за решения, ориентирани към бъдещето.








Изложби и форуми за дизайн
CIFF не е само търговско изложение, а и културно-творчески хъб. През 2025 г. паралелно с търговските щандове се проведоха десетки събития – форуми, конкурси, специални експозиции – които придадоха интелектуална дълбочина на панаира. Организаторите отчетоха над 12 кураторски дизайнерски изложби и 100+ професионални форума по време на изложението furninfo.com.
Едно от централните събития бе CIFF World Design Summit (Световна дизайнерска среща) – международна конференция, събрала известни дизайнери и архитекти, които обсъдиха предизвикателствата на нашето време и как дизайнът на средата може да им отговори. Проведе се и China – Europe Summit of Interior Designers Associations – среща на интериорни дизайнери от Китай и Европа, където бяха обменени идеи за естетика и функционалност в различните културни контексти. Тези форуми подчертаха желанието на CIFF да бъде мост между Изтока и Запада в областта на дизайна.
Сред изложбите голям интерес предизвика Contemporary Design Fair – зона, посветена на най-новите глобални дизайн тенденции, в която свои инсталации показаха както утвърдени, така и млади дизайнери. Проведе се и конкурсът CD Awards, отличаващ изключителни постижения в мебелния дизайн – от иновативни материали до нестандартни концепции за мебели. Art Concentrated – друга специална експозиция – обедини произведения на изкуството с търговски продукти, за да демонстрира как художествените визии могат да се вплетат в масовото производство на мебели.










Интересно развитие на CIFF 2025 беше и засиленото внимание към мебелите за здравеопазване и стареещото население. На специализирани семинари и щандове бяха представени решения за обзавеждане на болници, домове за възрастни хора и продукти, подпомагащи независимия живот на хора в третата възраст. Това включваше регулируеми болнични легла със смарт функции, столове и маси с подобрена достъпност и редица помощни средства. Тази тематика отразява глобалната тенденция на застаряване на населението и нуждата дизайнът да откликва на нея – тема, която бе широко отразена и дискутирана по време на панаира.
Не на последно място, CIFF 2025 интегрира и дигитални елементи в съпътстващите си събития. В партньорство с голямата е-комерс платформа Tmall на самото изложение бе организирано т. нар. Tmall Carnival – Trendy Furniture Show, чрез което подбрани продукти бяха лансирани едновременно онлайн и офлайн. Посетителите на панаира можеха на място да видят и изпробват тези модерни мебели, докато онлайн аудиторията ги разглеждаше и поръчваше в реално време. Този подход смесва традиционния панаир с дигиталната търговия и показва как CIFF се адаптира към ерата на преход между физически и виртуални изложения.






CIFF 2025 в Гуанджоу показа мащаба и динамиката на съвременната мебелна индустрия. За българската публика този мегапанаир дава ценен поглед към конкурентите, тенденциите и нововъведенията, които оформят утрешния ден. Примерът на CIFF ни учи, че успехът в мебелния бранш все повече зависи от способността да се мисли глобално – да се внедряват най-новите технологии, да се следват световните дизайн тенденции и същевременно да се открояваш с уникална идентичност. Българските мебелни компании имат шанс да почерпят ноу-хау и вдъхновение от подобни форуми и да ги превърнат в двигател за собственото си развитие. CIFF е едно далечно огледало, в което можем да видим бъдещето на мебелите – задачата пред нас е да използваме видяното, за да градим успешни стратегии днес.