Нямате място? Погледнете нагоре! Ако трябва да избирате дали да имате вкъщи работно бюро, или кът за почивка, дали да си направите дрешник с дълбоки и удобни шкафове, събиращи всичките ви вещи, или да оставите празно място за спортна тренировка, погледнете към тавана. Развитието на технологиите и пандемията превърнаха жилищното пространство на много градски хора едновременно в дом и офис. Възможно ли е да имаме място за всичко? Американската компания Bumblebee Spaces дава отговор на този въпрос чрез своите „умни“ пространствени решения.
Като използва изкуствен интелект, стартъпът от Сан Франциско, основан от ветерана от Tesla и Apple Санкаршан Мурти, проектира модулна система, която оптимизира всяко кътче в дома. Ако преди сте измервали пространството вкъщи само в квадратни метри, от Bumblebee Spaces предлагат да го разглеждате вече и като обем. Резервната площ е буквално над главата ви – модулна рамка спуска от тавана легло, работно бюро или контейнери за съхранение.
Системата на Bumblebee Spaces се управлява с гласови команди или чрез мобилно приложение. Технологията използва решетка, здраво закрепена към тавана и разполага с интегрирана сензорна система, която следи зоната под движещите се модули, за да гарантира, че е безопасно да бъдат спуснати. Когато модулите вече не са нужни, те просто „изчезват“ – системата за секунди ги повдига отново нагоре и ги прибира към тавана, който изглежда красив и елегантен, без да личи какво се крие в него.
Таванните модули се съчетават с обзавеждането, монтирано на пода и дават допълнителни възможности на своите собственици – конзолата за домашно забавление може да бъде също пейка, място за съхранение, нощно шкафче или допълнителна работна площ, а бюрото променя своята височина спрямо нуждите и предпочитанията на ползвателя. Екипът от дизайнери прави индивидуален проект за всяко пространство, достатъчно е клиентът да сканира дома си със своя смартфон. Монтажът е лесен и обикновено отнема само един ден. Но Bumblebee Spaces не са просто перфектно проектиран пъзел от мебели, които могат да променят своите функции. Създателите обещават да превърнат модулната система и в домашен иконом. Благодарение на своя изкуствен интелект тя може да идентифицира къде се намират вашите вещи, да запомня къде са и да ги търси вместо вас, а с течение на времето да се учи от вашите навици и предпочитания, за да разбира нуждите ви дори без изрична команда. Амбицията на Bumblebee Spaces е оптимизиране на жилищното пространство и на жизненото изживяване с максимално съотношение между естетика и ефективност и минимален човешки отпечатък върху околната среда.
Автор: Цвета Тръпкова
Последвайте ни в Instagram: mdmagazine