Приложението за изкуствен интелект ChatGPT на американската компания за отворен изкуствен интелект Open AI само за няколко месеца успя да събере милиони поддръжници, които са убедени, че след неговата поява нищо вече няма да е същото. Не само в областта на бизнеса, но и в областта на науката и свободното време. От другата страна са неговите противници, които са убедени, че ChatGPT е само изкуствен, но не и интелект, и се надпреварват да търсят и откриват негови грешки. Истината е, че приложението се развива с невероятна бързина и само 5-6 месеца след неговото пускане вече се рекламира неговата пета версия, а докато този материал стигне до читателите си, вече може да има и Chat GPT 6.
Какво е ChatGPT? Това е чатбот с изкуствен интелект, разработен на основата на големи езикови модели GPT-3 и е настроен да използва контролирани техники, както и такива за обучение с утвърждение. Основната му функция е да имитира човешки събеседник, но на практика възможностите му са многофункционални. ChatGPT може да пише и отстранява грешки в компютърни програми, да композира музика, телепиеси, приказки и ученически есета; да отговаря на въпроси от различни тестове; да пише поезия и текстове на песни; да симулира чат стая и да играе игри като морски шах например.
ChatGPT е пуснат на 30 ноември 2022 г., като първоначално услугата е безплатна за обществеността, но неговите по-качествени версии ChatGPT Plus и Chat GPT Professional са платени. Неговите възможности постоянно се разрастват и през февруари 2023 г. Microsoft демонстрира как Chat GPT може да се използва в роботиката „и да контролира множество платформи като ръце на роботи, дронове и домашни асистенти интуитивно с език“.
Вече се появиха и първите наръчници за начинаещи с гръмки заглавия от сорта на „Трансформирай живота си с Chat GPT – 4“ и даже в България се рекламира книгата „ChatGPT – Наръчник за 5-цифрени суми”, която обещава да ни научи как да се възползваме от моментната ситуация, преди да е станало твърде късно. Късно за какво? Според видеоканала The AI Advantage възходът на алгоритъма ChatGPT изненада творците по цял свят – художници, дизайнери, архитекти, музиканти, но
Tри от сега съществуващите професии са особено застрашени от изчезване.
Тези професии няма да изчезнат напълно, но голяма част от практикуващите ги ще отпаднат от пазара, а ние трябва да сме подготвени, че тези дейности ще се преобразят.
1. Сред най-застрашените са създателите на текстово съдържание на фона на огромните творчески възможности на алгоритъма за създаване на текст. Само няколко секунди са нужни на системата, за да генерира дълги и съвсем смислени есета по тема, зададена от потребителя. Засегнати ще бъдат и т.нар. копирайтъри – авторите на съдържание за социални мрежи, блог-пост статии, търговски текстове, имейл кампании. Защото ChatGPT може и знае как да пише за различни видове аудитория, в различи стилове и жанрове. За да пише за онлайн аудитория, той умее дори да вгради съответните линкове и хаштагове.
Все пак прогнозите са, че от професията ще отпаднат най-вече онези копирайтъри, които пишат нискокачествени текстове, не умеят да разказват увлекателно, не си проверяват фактологията и не се отличават със собствен стил. Това означава, че не всички създатели на съдържание ще пострадат и авторите, които са търсени заради своя уникален стил или пространни и задълбочени знания в дадена специфична област, няма да изчезнат скоро.
2. Базовото ниво на програмиране и писане на кодове или т. нар. „кодинг“ също в голяма степен ще се поеме от алгоритмите в бъдеще. ChatGPT може дори да превежда и да отстранява грешки в софтуерен код. Но това отново няма да засегне всички програмисти. Тези, които са опитни и познават много езици, нямат основания да се безпокоят на този етап и през следващите поне около 5 – 10 години.
Базовите програмисти, които вършат „черната работа“ на „входно“ ниво обаче, ще трябва да помислят за своето самоусъвършенстване или преориентиране. Защото създаването на уебдизайн и семпли скриптове вече не са умения, с които могат да се спечелят пари, а ChatGPT ги генерира бързо и евтино.
…Разберете коя е третата професия, която е застрашена от изчезване, в брой 04/23 на списание DMT. Научете също как ChatGPT може да помогне на специалистите по дигитален маркетинг.