Обувката е акула, аудиослушалките – тяло на насекомо, кламерът се превръща в плажен стол, половин авокадо е съвършената бейзболна ръкавица, а роклята на танцьорката е четката за боя. Това е светът на Кристоф Ниман.

Роден във Вайблинген, Германия, завършва графичен дизайн в Академията за изящни изкуства в Щутгарт. Магистърската му работа грабва отличието „Талант на годината“. Успешен илюстратор, графичен дизайнер и автор на книги – Кристоф променя начина, по който човек гледа на света, само с молив и празен лист. Работата му е удивителна комбинация между илюстрация, скулптура, абстрактна картина, инсталация, продуктов дизайн, рекламна графика и фотография. Постоянно скициращ всяка своя идея или образ, пленил съзнанието му, дизайнерът споделя, че докато твори, не мисли за крайната цел, а просто следва обекта на мислите си.
„Мога да заснема един стол и да го превърна в приличен жираф. Но, разбира се, това ще е предвидимо – разказва Ниман. – Ние имаме запечатани в ума си образи на света и само когато започнем да мислим за несъвършенствата им, нещата започват да стават забавни.“
Качествата му не остават незабелязани – творбите му са били корици на New Yorker, Time, Wired и American Illustration. Негови клиенти през годините са Google, Amtrak и Музеят за модерно изкуство в Ню Йорк. През 2008 г. в блога на New York Times Ниман започва серия от постове, наречени „Абстрактен свят“, където дискутира по оригинален начин теми за политика, икономика и модерен живот. По-късно преименува рубриката си на „Абстрактна неделя“ и така се ражда собствената му колонка в списанието.
Творческият му устрем не стихва с годините, а продължава да се развива и да изненадва. Ниман рисува на живо по време на Виенското биенале, Олимпийските игри в Лондон и маратона в Ню Йорк, като дори се включва в бягането, рисувайки. Съавтор е на две мобилни приложения за деца, в които чрез изкуството, дизайна и технологиите се интерпретират теми, които едновременно образоват и забавляват детския ум.
През 2010 г. заема място в престижния Клуб на арт директорите на нюйоркската Зала на славата. Когато през 2013 г. го питат за най-лошия съвет, който някога е получавал, Ниман отговаря така: „Почини си“.
Източник: СПИСАНИЕ MD