Автор: Цветана Шипкова, снимките са предоставени от ADI Design Museum
Тази пролет в Милано се появи нов музей на дизайна с многозначителен адрес – Piazza Compasso D’Oro No 1. Площадът, който носи името на първата европейска награда за дизайн, стана дом на музей от ново поколение – културен и образователен център, свързващ историята на италианския дизайн, Милано и света.
Постоянната експозиция на ADI Design Museum разказва историята на златния компас – най-старото и влиятелно отличие за дизайн, създадено в Милано през 1954 година по идея на Джо Понти.
Историята е свързана и с името на Албе Стайнер – значим италиански графичен дизайнер, който през 50-те години на ХХ век е арт директор на големия универсален магазин La Rinascente. Той дава идея за името на наградата по щастлива случайност, като вади от чантата си по време на една сбирка на учредителите „златен компас“ – стар инструмент за определяне на златното сечение в картините, създаден през 1893 от художника Адалберт Грьонингер. Стайнер рисува и логото на наградата, която после е проектирана от Марко Дзанузо и Алберто Росели. Първото издание на Compasso d’Oro през 1954 г. раздава 15 награди в различни области – от портативната пишеща машина на Olivetti до вази от муранско стъкло, спортни продукти, столове, съдове за хранене, играчки, домакински уреди.
Всички те се продават в La Rinascente, където Албе Стайнер организира изложбата „Естетика на продукта“, като насочва вниманието на публиката към културната и естетическата стойност на предметите от ежедневието. Наградите Compasso d’Oro са спонсорирани от La Rinascente до 1958 г., когато ги поема ADI – новосъздадената Асоциация на италианския дизайн.
Тя започва да събира историческата колекция от наградени продукти, а през 2001 създава специална фондация за „Златния компас“. Наградата се присъжда на всеки две години от международно жури, различно за всяко издание, което се състои от авторитетни експерти от сферата на дизайна и света на културата. Compasso d’Oro получават най-добрите проекти сред селектираните от Постоянната обсерватория за дизайн на ADI, която включва над 100 експерти. Подборът се извършва въз основа на научни критерии, включително ефективност на продукта, въздействие върху околната среда, използване на нови технологии и материали и издържаност на формата.
Днес колекцията на музея включва над 2300 наградени продукта, между които 350 носители на Compasso d’Oro и близо 2000 на почетно отличие. Те се разпределят в следните категории: дизайн за ежедневието, за мобилност, за работното място, проектиране на материали и технологични системи, дизайн на услуги, индивидуален дизайн, корпоративни изследвания, комуникационен дизайн, дизайн на изложби, теоретични, исторически, критични изследвания и редакционни проекти, социален дизайн и дизайн на храни. През годините Compasso d’Oro се превръща в международна награда и има решаваща роля за развитието на професията дизайнер. Получават я не само продукти и дизайнери, но и фирми като Braun, концептуални магазини като историческия Den Permanente в Копенхаген и списания като MODO на Алесандро Мендини, които утвърждават ролята на дизайна в ежедневието.
Шевна машина Mirella,
дизайн Марсело Ницоли, 1957Фиат 500, дизайн Данте
Джакоза, 1959Телефон Cobra, дизайн Pasqui e
Pasini Associati, Compasso d’Oro 1987
Настолна лампа Eclisse, дизайн Вико Мажистрети за Artemide, 1967 Нестандартният фотьойл Sacco на Zanotta, дизайн Гати, Паолини и Теодоро от 1968, получи почетен Compasso d’Oro през 2020
Новият ADI Design Museum е разположен в бивша индустриална зона на Милано с добро стратегическо разположение и голям потенциал за развитие.
Намира се в реконструирана индустриална сграда от 30-те години на 20. век, която първо е служела за депо на теглените от коне трамваи, а по-късно е била електрическа и разпределителна станция. Музеят е културна институция от ново поколение, първата в Италия от типа „15-минутният град“. Това означава действия, насочени към нов модел на устойчив град, където всеки може да достигне до основни услуги, включително културни, за 15 минути пеша или с велосипед.
Целта е градът да се превърне в общност от все по-добре развити квартали, да се намали замърсяването и да се създадат социално и икономически приобщаващи зони. В нашия случай това означава безплатен вход за ученици и студенти под 18 г., които живеят наблизо и намаление на цените на билетите за всички обитатели на околните квартали. Няколко зони на музея са отворени за всички, не само за посетителите с билети – кафето, книжарницата, откритата галерия. Целта е мястото да се превърне в културно средище на квартала. Билетите се купуват само онлайн, предварително или на място със специално приложение, без разплащания в брой.
Музеят отвори през май 2021 г. с постоянната изложба „От лъжицата до града“ с куратор Бепе Финеси, която представя в хронологичен ред всички издания на Compasso d’Oro от 1954 до днес.
Пред очите на посетителя се разгръща цялата история на италианския дизайн, обогатена с включвания на творци от цял свят – от нюйорския музей МОМА и MIT – Масачузетския технологичен институт, до основателя на Vitra Ролф Фелбаум.
Паралелно с главната линия на експозицията 28 различни проекта са анализирани детайлно в специални жълти „клетки“ чрез чертежи, макети и други материали, показващи хода на мисълта на създателите им.
Специално място е отделено на списанията за архитектура и дизайн, излизали през годините, „за да подчертае фундаменталната роля на тези списания, които направиха италианския дизайн и проектите, наградени с Compasso d’Oro, известни по целия свят“, казва Бепе Финеси и обещава експозицията да продължи да се развива и обогатява през следващите години. >>>
>>> Богат снимков материал в МД 3/2021