Вследствие на дългогодишното безотговорно отношение на човека към околната среда ние сме поставени пред въпроса как да продължим познатия си начин на живот, за да осигури стабилно бъдеще за следващите поколения. Как да правим нещата, така че те да бъдат „безсмъртни” от гледна точка на енергията и ресурсите? Как един живот на един продукт може да завърши с живота на друг или на същия като него? Можем ли да живеем в изобилие, без да се ограничаваме и без да се налага това да вреди на никое звено от живота на планетата?
Можем, разбира се. Добрата новина е, че не се налага да преоткриваме топлата вода, а просто да се научим да ни е грижа. Съществува система от правила, според които можем да създаваме продукти с непрекъснат цикъл на живот.
След като бъдат употребени веднъж, те влизат отново в производството, като от тях се изработва новото поколение продукти. Разбира се, рециклирането е последната стъпка в оползотворяването на материали. Най-добре би било, ако те продължават живота си по друг, благоприятен за нашето развитие начин.
Така наречената система Cradle To Cradle, основана от архитекта Уилям Макдона и химика Майкъл Браумгарт, оценява качеството и иновациите в даден продукт независимо от неговото естество, на база на няколко икономически, екологични и морални критерия. Институтът за сертифициране по системата Cradle To Cradle е ключова фигура в опитите на Макдона и Браумгарт да променят начина, по който работи световната индустрия. В природата краят на живота в една система се свързва с осигуряването на прехраната в друга такава. Това е основният закон, който осигурява равновесието между всички звена на хранителните вериги.
Cradle To Cradle разглежда материалите като съвкупност от биологични или технологични хранителни вещества, които захранват съответно биологичната и технологичната система от нашия изкуствен свят. Биологичните са тези, които можем с лека ръка да захвърлим на тревата, защото те се разграждат и обогатяват почвата или водата, а технологични са тези, които вкарваме обратно в производството, за да създадем нови такива.
Икономически погледнато, спазването на техните прости принципи намалява драстично разходите за производство, а често и елиминира нуждата от пречиствателни станции в предприятията. Много от принципите за изграждане на пасивни и енергоефективни сгради например са вдъхновени от старите занаяти и местната култура, което предполага и рационалното използване на влаганите ресурси.
Ключът към задвижването на тази система е желанието на производителите и дизайнерите да използват подобни материали и продукти. Да се грижат за тях през всеки един период от живота им и да не ги лишават от възможността да бъдат претворени в нещо ново. Най-добри примери ни дава природата, от която може да се научим как да създаваме изобилие и да се възползваме от всички нейни богатства, без да й вредим.
Позовавайки се на природните закони, архитектурното бюро на Уилям Макдона създава жилищни и промишлени сгради, както и цели градоустройствени планове, които оползотворяват на 100% климатичните и природни ресурси за специфичния регион. Новата фабрика за производство на офис мебели на Herman Miller е един прекрасен пример за енергоефективна сграда и стимулиращо работно място. Освен многото растителност и естествена вентилация, сградата разполага с горно осветление във всички производствени зони, което осигурява естествена светлина за работа за всички служители.
Много от напусналите фабриката се върнали отново да кандидатстват за работа именно поради изобилието от светлина. Допълнително покривите на всички сгради в комплекса са засяти с местни растителни видове, а по-късно се превърнали и в дом на птици и насекоми. Отпадъците от производството са сведени до минмум, а фирмата дори и не използва опаковки за транспортиране, а покрива мебелите с меки тъкани за многократна употреба. Работното място на операторите на машините се сменя на всеки два часа.
Принципите за устойчиво развитие могат да бъдат приложени за всеки един сектор от професионалния и личния ни живот.
Офис програмата My Studio Environments™ е проектирана стриктно по протокола на the McDonough Braungart Design Chemistry Cradle to Cradle, в който се описват изисквания за съдържание на химикали, лесно разглобяване, минимално опаковане и минимум отпадък. За направата на My Studio Herman Miller използват 30% рециклирани материали, а 69% от готовият продукт може да се върне отново в производството. Фабриката на компанията използва енергия от 100% възобновяеми източници.
Осветителните тела Soft Architecture на Flos са изключително издръжливи във времето и са създадени
по най-интелигентния начин за да намалят вредата от производството към околната среда.
Никаква част от горските насаждения не се използва за производството на масата Rendem. Всичките материали, от които тя е изработена, са отпадъците от кората на каучукови и кокосови плантации. Фабриката, в която се произвеждат масите, се захранва на 100% с геотермална енергия. Леглото Auronde на холандската компания Auping не се е променило особено от появата си през 1973 г. Сегашният успешен вариант обаче се изработва от нови материали, които му помагат да носи марката Cradleto Cradle.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ