Фабрицио Тодескини: „Дизайнът може да помогне за възстановяването на икономиката“
Фабрицио Тодескини и Емилия Превости – архитекти, журналисти и експерти по международен маркетинг в областта на мебелния дизайн. Агенцията им Edimotion предлага комуникационни стратегии за водещи панаирни организации в света, издателска дейност, създаване на съдържание за брандове и медии. От 10 години Edimotion отговаря за международната комуникация на най-голямото мебелно изложение в света China International Furniture Fair(CIFF). Разговаряме с двамата за мебелната индустрия по време и след вируса.
Как COVID-19 се отрази на ежедневието и работата ви?
Като италианци, работещи пряко с Китай, бяхме сред първите, които понесохме последствията. Неизбежно забавихме някои бизнес дейности, за да се посветим на намирането на нови решения за клиентите ни и за нас самите. Но зад всяка трудност и всяка криза се крие възможност. По този начин се стараем да възприемам ситуацията.
Азия е стартовото огнище на заразата, но и в същото време най-големият пазар в света. Как страната се справя със ситуацията?
Всеки ден общуваме с китайските ни партньори и приятели и затова изпитахме пряко всеки стадий на пандемията в страната. Китайското население се оказа упорито и бързо успя да излезе от пика. Животът там е почти възстановен към нормалното си състояние и икономиката показва окуражаващи признаци.
Какво според вас е бъдещето на дизайнерските събития – как ще се промени тяхната визия, бизнес подход, начин на провеждане?
Търговските панаири са много повече от изложби. Сигурни сме, че винаги ще има нужда от тях, особено в мебелния сектор. Но сега, повече от всякога, е важно да се преразгледа концепцията и организацията им. Дори преди настъпването на аварийната ситуация, вече си личеше необходимостта от промяна на традиционния им формат. Трансформацията ще е насочена към осигуряване на по-добра подкрепа за компаниите чрез технологиите и нов начин на комуникация. Дигитална платформа, която ни позволява да направим панаира достъпен през цялата година, да оптимизираме търсенето на продукти и да улесним контакта между изложители и посетители – това е, което в момента липсва.
Някои нарекоха ситуацията „карантина на потреблението“. Ще „консумираме“ ли по-малко дизайн или самият дизайн ще стане различен?
Разбира се, намаляването на броя на потребителите в краткосрочен план вече е факт, но вярваме, че дизайнът ще може да помогне за възстановяването на икономиката. Дизайнът на продуктите ще бъде продиктуван от новата икономическа ситуация и от правилата за безопасност и здраве, и със сигурност ще повлияе на начина, по който живеем и работим. През последните няколко месеца видяхме някои блестящи хрумвания в отговор на настоящата ситуация. Очакваме да видим още интересни решения в обществените пространства (офиса, местата за хранене и приемните зони) и в домашната среда, в която вероятно ще прекарваме повече време и затова ще се наложи да бъде все по-мултифункционална.
Как виждате идните няколко месеца в мебелната индустрия?
Експертите говорят за сериозна криза, която ще засегне и мебелния сектор. Ще трябва да се преразгледа начина, по който живеем и работим, и следователно да се трансформира визията на съществуващите пространства. Мебелната индустрия не може и не трябва да спира. За да продължи, трябва да знаем как да реновираме и рационализираме процесите, от проектиране до производство, от комуникация до дистрибуция. Ние, като експерти в областта на маркетинга и комуникацията, знаем колко е трудно дадена компания да се промотира сама и да намери възможности на международния пазар. Сега повече от всякога считаме, че е от съществено значение компаниите да се организират, за да работят като екип и да се възползват от комуникационните инструменти и общите канали за дистрибуция.
Източник: списание МД 2/2020.