Британското архитектурно студио Zaha Hadid Architects създаде виртуален град в метавселената, където хората могат да купуват парцели земя с крипто валута и да влизат в дигитални сгради като аватар.
Общността включва хиперреалистични квартали, където липсата на градоустройствен план, насърчава градското самоуправление и зониране.
Наречен Liberland Metaverse, виртуалният град е реплика на реално съществуваща област Либерланд, разположена край река Дунав между Сърбия и Хърватия.
Влизайки в „кибер-градския крипто инкубатор“, хората могат да посетят сгради, проектирани от Zaha Hadid Architects, включително кметство, площад и изложбен център. Целият облик на града е в характерния за тях стил с извити форми и заоблени ъгли. Много от сградите обаче имат елементи, които не стъпват на земята – нещо, което е несъвместимо с гравитацията в реалния свят.
Кметството, което е сърцето на града, има терасовидна алея, която се увива около сградата. Вътре пейките са подредени във формата на подкова, а знамето на Либерланд може да се види окачено на стената.
Според неговия уебсайт виртуалният кампус, който е заобиколен от вода, ще се използва като „мрежов център за крипто проекти, крипто компании и крипто събития“. Там хората ще могат да купуват парцели земя и да създават бизнес и ако го направят, те също ще си осигурят дял и във физическия Либерланд.
Екипът проектира града, използвайки инструментите на параметричения дизайн, вид компютърен софтуер, който генерира архитектурни форми.
Директорът на Zaha Hadid Architects, Патрик Шумахер, е на мнение, че метавселената е катализатор за параметричения дизайн, тъй като във виртуалните пространства няма ограничения за градско планиране.
Дизайнът на метавселената Либерланд изтъква две много важни предимства на виртуалните среди – глобална достъпност и тяхната адаптивна, параметрична гъвкавост. Това е голям плюс за архитектурата като цяло, тъй като докато имаме физически тела, ще имаме нужда и от физически съществуваща среда.
Според Шумахер, Liberland Metaverse може да се превърне в шаблон за евентуалното физическо присъствие на микронацията. По думите му това са началните етапи на развитието на метавселената, което позволява най-пълното използване на аналогията с града.
„Този реализъм в нашата кибер-градска концепция също така позволява по-късна физическа реализация на проектираните метавселенски пространства във физическия Либерланд“.
Либерланд ще функционира като свободно царство на виртуалната реалност с амбицията да се превърне в най-доброто място за работа в мрежа и сътрудничество в рамките на процъфтяващата индустрия на уеб 3.0 – за разработчиците на метавселена и крипто екосистемата като цяло.
Проектът идва и като отговор на все по-доминиращата глобална идея за прекратяване на стагнацията и натиска за всеобщ просперитет. Отворената и прозрачна децентрализирана автономна организация на метавселената ще има много по-голяма привлекателност и търсене в сравнение с централизираните корпоративни действия. Ето защо архитектурните студия все повече се обръщат към метавселената, за да конструират виртуални сгради. Това, от своя страна, допълнително ще доведе до ускорение на градската трансформация.
Проектът вече има над 600 000 последователи и може да бъде достъпен чрез облачната платформата Metaverse.
Република Либерланд е неофициална държава, която не е призната от международни организации като ООН. Тя се намира между Хърватия и Сърбия върху парцел, който е непотърсен и необитаем до 13 април 2015 г., когато политикът Йедличка го провъзгласява за държава. Вече има своя собствена общност, знаме, герб, национален химн и криптовалута.
Въпреки че, Шумахер вярва, че бъдещето на интернет е метавселената, той твърди, че физическите пространства винаги ще съществуват заедно с виртуалните и че сливането на двата свята ще продължи да се засилва.
АВТОР:
Любима Пехливанова
Инж. Любима Пехливанова се занимава с конструиране и проектиране на мебели повече от 18 години. Част от екипа е на сп. „ДМТ – дизайн, материали, технологии“ и сп. „МД – мебелен дизайн“.
Пикасо е казал: „Добрите художници копират, великите – крадат“. Не се срамувайте да крадете идеи от най-великия дизайнер – ПРИРОДАТА!