Градската пренаселеност и високата цена на жилищата са глобални и все още нерешени проблеми в съвременната действителност.
Опитвайки се да променят този факт, архитектите от SsD създават нов модел на живот в града с проекта си Songpa Micro-Housing. Намиращ се в южнокорейския окръг Сеул, жилищната сграда функционира като малко градско селище, в което границите между лично и общо пространство могат да бъдат както строго отчетливи, така и с възможността да изчезват напълно.
40 обособени блокови поделения позволяват на всеки живущ да има свое индивидуално пространство или да съедини два или повече блока за получаване на по-обширно жилище, в което да живее с любимите хора или приятели.
Така гъвкавостта на конструкцията действа като жив организъм, който се съобразява с личния и социален живот на живеещите в сградата и по този начин ги предразполага да останат по-дълго.
Партерът действа едновременно като паркинг и като публична зона, която привлича пешеходците с подземни галерии и кафета.
По-горните етажи включват самите жилищни секции, всички обвързани по между си и с невероятно гъвкави интериорни компоненти като оперативно действащи стени, вградени мебели и трансформиращи се елементи.
Амбициозното третиране на значенията „лично“ и „общо“ си личи във всеки детайл – от малките прозорци, гледащи към коридорите и междублоковите пространства до естествените зелени участъци, допълващи едроребрената метална обвивка на сградата.
Тънкият метален скелет „опакова“ конструкцията и заедно с това замаскира важни архитектурни съставни части като тръбопроводи и газопроводи.
Изключително атрактивен като замисъл, проектът продължава линията на микро-урбанистичните идеи, които се фокусират върху пълната промяна на начина, по който хората живеят, работят и общуват. Идеалистично или не, мисълта, че една сграда може да помага за създаването на социални връзки и да работи за тяхното запазване и развитие, е интригуваща.
Източник: СПИСАНИЕ МД