Тайланд. Краят на 20 век. Икономиката на страната процъфтява благодарение на производството и износа на алуминиеви изделия … до Азиатската финансова криза през 1997. Индустрията за производство на изделия от този метал се срива.
Именно тази част от историята на Тайланд вдъхновява построяването на MoMА или Музея на модерния алуминий през 2022 г. Проектът е на местното архитектурно бюро HAS design and research, а идеята е споменът за значимостта на алуминия в строителната индустрия на страната да бъде съхранен.
Мястото е Нонтабури – едно от предградията на Банкок. Сградата е разположена на главен път, който води към всички ключови точки на столицата. Музеят се откроява на фона на всички околни бетонови постройки със своята фасада от множество алуминиеви профили, комбинирани с лед осветление. Усещането за динамичност се допълва от използването на елементи с разлики в цвета и текстурата. Част от металните пръти навлизат и във вътрешността, за да обособят отделни пространства или да се слеят с интериора.
При входа алуминиевите профили от фасадата продължават навътре, образувайки тунел, който води към основното изложбено пространство. Този тунел е границата между външния и вътрешния свят. Между шума и тишината. Щом влязат в него, посетителите изведнъж се оказват потопени в една спокойна обстановка, контрастираща със забързания живот в близката столица. Освен че изолират околния шум, алуминиевите профили не позволяват и на ярката слънчева светлина да навлиза пряко в помещенията, което допринася за комфорта на обитаване.
През деня музеят прилича на разцъфнало глухарче, а през тъмната част на денонощието, лед светлините напомнят за светулките, които някога са обитавали близкия остров Ко Крет.
Автор:
Гергана Георгиева
Студент, специалност „Архитектура“, УАСГ. Интереси в областта на съвременната архитектура като начин за съхраняване на архитектурното наследство. Любим цитат: „ Езикът на архитектурата не е въпрос на конкретен стил. Всяка сграда е построена за конкретна употреба, на конкретно място и за конкретно общество“ – Петер Цумтор