Проект Mario Cucinella Architects, снимки Дучио Малагамба
Santa Maria Goretti е новата енорийска църква, която се издига на хълм в северния край на град Мормано в региона Калабрия, Южна Италия.
От нея се открива красива гледка към планинския национален парк Полино. Проектираната от архитектурното студио Mario Cucinella сграда черпи вдъхновение от естествените природни форми, както и от традиционните строги и изчистени апсидални калабрийски църкви. Патрон на църквата е Света Мария Горети (1890 – 1902) – най-младата светица на Католическата църква.
Екстериорът на църквата е изключително внушителен – модерен, но и някак извън времето. В интериора се влиза през висок разрез, направен върху фасадата във формата на кръст, който, осветен през нощта, се вижда отдалеч.
Вътрешността на църквата е още по-спираща дъха и от външния ѝ аспект. Завеси от тънък полупрозрачен плат се спускат от 16-метровия таван, създавайки феерична и приказна атмосфера.
Архитектите споделят, че за интериора са се вдъхновили от два от най-ярките шедьоври на бароковото изкуство – църквите San Carlo alle Quattro Fontane и Sant’Ivo alla Sapienza, и двете в Рим. С този проект студио Mario Cucinella Architects печели конкурс, организиран от Епископската конфедерация на Италия (CEI). Строителството започва през 2015 г. и приключва през 2021, като църквата е част от нов енорийски център.
Мебелите от дърво и стомана, проектирани от Mario Cucinella Design за интериора на църквата, са минималистични и с по-сурово излъчване, за да се впишат адекватно в архитектурния аспект на сградата. Играта на светлина и сянка, създавана от движението на воалите, създава интересна динамика.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: АРХИТЕКТУРАТА В РЕЛИГИОЗНИТЕ ХРАМОВЕ
Тук всяка година на 6 юли, празника на Света Мария Горети, благодарение на майсторството на архитектите се случва „чудо“ – лъч слънчева светлина огрява директно разпятието, поставено на стената зад олтара. Той прониква през прецизно разположен отвор на покрива, който го насочва в нужната посока в точния момент от движението на слънцето по небосвода. Така проектът успява да обедини природата, изкуството, архитектурата и вярата в духовна хармония.
Дизайнът и конструкцията на църквата осигуряват естествена вентилация, а потреблението на енергия и нуждата от поддръжка са минимални. Зелени покриви и биоградини, разположени наоколо, също допринасят за устойчивостта на проекта и обслужват местната общност.
Източник: СПИСАНИЕ МД