НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ИЗГРАЖДАНЕ НА УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА”

Учене чрез практика е вълнуваща идея, свързана с проектно-базираното обучение в българското училище, която предопределя появата на нов тип кабинети с тематично оборудване.
Именно изграждането на STEM центрове в училищата цели допълване на теоретичното обучение чрез практически занятия, за да се повиши качеството на българското образование.
Функционално STEM центъра за дигитални създатели е проектиран по зададен модел от МОН. Младият екип от Think Forward надскача базовото задание, за да преобрази пространството в ОУ „Христо Ботев“, гр. Ахелой в интердисциплинарен център за дигитално творчество. Целта на тази иновативна и вдъхновяваща среда е да: възпитава визуална култура у децата, усъвършенстване на техните презентационни способности и знания по английски език, запознаването им със специализирани софтуери за дигитално рисуване и компютърна анимация, фотография и видео съдържание.
Проектът им е разделен на три функционални зони:
– Кабинет за дигитално творчество.
– Фоайе за рекреация, социализация и видео презентиране на дигиталните динамични творчески продукти пред обществеността.
– Прилежащ коридор към кабинета с изложбени зони за статично дигитално творчество, умствени и физически игри за развиване на творческата мисъл, визуалната култура и умения у децата.

Споделяйки идеята за социално значима архитектура, Think Forward търсят решение на наболели обществени, етични и екологични проблеми чрез средствата на изкуството. Прекрасният резултат на тяхната работа в училището в гр. Ахелой, е вдъхновение за всички млади дигитални създатели, които творят в него.
ПРОЧЕТЕТ СЪЩО: МОДЕРНИТЕ ДЕТСКИ ОБЩЕСТВЕНИ ПРОСТРАНСТВА

АВТОР:

Любима Пехливанова
Инж. Любима Пехливанова се занимава с конструиране и проектиране на мебели повече от 18 години. Част от екипа е на сп. „ДМТ – дизайн, материали, технологии“ и сп. „МД – мебелен дизайн“.
Пикасо е казал: „Добрите художници копират, великите – крадат“. Не се срамувайте да крадете идеи от най-великия дизайнер – ПРИРОДАТА!