Смятат Тошиюки Кита за национално богатство на Япония. Не само заради наградите и почетните звания, с които е обсипан и известността му по цял свят, а най-вече заради вдъхновените му и последователни усилия да свърже хилядолетния свят на традиционните японски изкуства и занаяти със съвременния дизайн.
Работи с местни майстори и артисти вече 40 години и документалният му филм на тази тема неслучайно се нарича „Направено със сърце и душа“. Впрочем филмът му носи още една награда – златен медал от World Media Festival в Хамбург през 2012.
Роденият през 1942 г. в Осака Тошиюки Кита завършва Naniwa Design College със специалност „Индустриален дизайн“ и основава собствено студио през 1967 г. Още тогава започва да проучва традиционните японски занаятчийски техники и продукти и развива траен интерес към стола като обект на дизайна.
В края на 60-те години започва да работи и в Италия, за което разказва в книгата си Venture for Design 1969 – Why I Went to Italy to Design , издадена в Япония през 2012 г. По това време се ражда идеята му за революционния стол „Сарияма“ за Moroso.
Следват още емблематични мебели като стола Wink, масата Kick, иновативния Multilingual Chair, които намират мястото си в постоянните колекции на музеи като нюйоркския МОМА, центъра „Помпиду“ в Париж, Музея на изкуството и дизайна в Хамбург. Работи за компании като Moroso, Bernini, Bilumen, Cassina, Sharp, Stokke, Mitsubishi.
Тошиюки Кита определя своята работа като „дизайн за душата“. „Винаги мисля как да направя хората радостни и доволни – казва той. – Дизайнерът трябва да създава нещо специално, което хората ще ценят и ще искат да запазят, а не да изхвърлят след време. Основата на дизайна е комуникацията, той е за хората. Изкуството е за себе си. Дизайнерът трябва да мисли за тези, които ще използват (творбите му), и да направи техния продукт. Той трябва винаги да се съобразява с екологията, икономиката, функцията и материалите и да се опитва да постигне баланс между тях.“
Личността на Тошиюки Кита е своеобразен мост между Изтока и Запада. От една страна, той редовно представя големи изложби в Милано по време на мебелния Салон – свои и на японския дизайн, преподава в европейски университети, носител е на почетната титла Commendatore, присъдена му от италианската република. От друга – основава и е директор на фестивала LIVING & DESIGN в Осака, където се срещат производители на мебели от почти всички азиатски страни; изнася лекции в Китай, Сингапур, Тайван и Корея и съветва правителствата на тези държави как да съживят старите занаяти като ресурс за съвременния дизайн.
Тошиюки Кита е дизайнер, реално стъпил на земята и в същото време чувствителен за емоцията, която носи в себе си добрият дизайн. „Според мен – казва той – когато дизайнерът започва проект, той има идеята, надява се, че потребителите ще го харесат и ще се радват, когато го използват. Това е идеята от гледната точка на дизайнера, а после продуктът предава това усещане на клиентите, ползвателите. Затова го наричам „дизайн с душа“. С други думи, когато представим нашия продукт на потребителите и те го купят и отнесат вкъщи, те също ще могат да почувстват радост, когато го използват. Тогава ще го препоръчат на приятелите си и ще ги насърчат да го купят. Така продуктът ще се продава по-добре и ще има по-голяма стойност не само за компанията, но и за цялото общество.“
Представяме ви целия материал на страниците на СПИСАНИЕ MD 4/2019