Въпреки интересните качества, които притежава коркът, употребата му не е особено позната като изключим широкоразпространените тапи за стъклени бутилки.
Всъщност, той е не просто екологичен /напълно биоразградим/, но и има едно от най-добрите отношения на плътност – якост на натиск сред материалите в промишления сектор. Специфичната клетъчна структура му придава високи механични качества, въпреки ниското тегло.
Водена от мисълта за еволюцията на този природен материал, младата дизайнерка Ерика Крос успява да открие ново измерение в приложението му.
Проектът Trifold изследва връзките между математиката, формообразуването и характеристиките на корка, като довежда до изненадващи резултати. Тънки листи от материала с характерно прорязване се кашират с текстил, което успява да премахне напреженията на опън при огъването на композита. Сандвич конструкцията може да се използва самостоятелно или с акустична или чисто декоративна цел приложена към стена или колона. Натуралният корков цвят може и да бъде заменен с различно оцветяване за достигане на желан ефект.
Еволюцията на проекта Trifold включва и експерименти с различни видове прорязвания на листите от корк, сред които и двустранното им обработване на фреза. Резлутатът довежда до създаването на стола Vortebral, чиято конструкция разчита само на тръбна метална основа с носещ “гръбнак” за седалката и облегалката. Прорязаният лист от корк успява да предаде усилията равномерно по цялата си повърхнина и ги съсредоточава в централната ос. Технологията елиминира нуждата от използване на мебелен обков и улеснява значително транспорта и сглобяването на мебела от неговия собственик.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ