Проф. д-р арх. Орлин Давчев е декан на Архитектурен факултет при УАСГ, София и преподавател в катедра „Интериор и дизайн за архитектурата“. Съвместно с доц. д-р арх. Мария Давчева е основател на архитектурно студио MIODESIGN и онлайн платформа за интериорни проекти VIDEA.
Арх. Давчев е автор на редица проекти и реализации в областта на градоустройството, архитектурата и интериора. Носител е на национални и международни награди, сред които Архитектон, Златен капител, Сграда на годината, BIG SEE, International Academy of Architecture. Автор е на монографии, учебници, научни и популярни публикации в областта на съвременната архитектура. Участва в редица научни и образователни проекти.
Какво ви провокира и какви са мотивите да се изправите пред създаването на подобна платформа?
Идеята за реализирането на подобно предизвикателство назряваше дълги години вследствие на впечатления от нашата проектантска практика и накрая решихме да предприемем действия. Безспорен факт е, че у нас има огромен потенциал от креативни и талантливи професионалисти и подобно начинание би могло да ги стимулира допълнително. Платформата е създадена, за да предостави плодотворна среда за осъществяване на контакти между участниците в отделните процеси на интериорния проект.
Какво представлява накратко VIDEA?
Съществуват множество аналогични платформи в интернет пространството, но нито една от тях не се стреми да обхване целия инвестиционен процес и да преведе възложителя от възникване на идеята до въвеждането на обекта в експлоатация. Този подход би се оценил максимално от потребители, които високо ценят своето лично време като ресурс и търсят минимална ангажираност през целия процес на реализиране на проекта.
Платформата VIDEA представлява:
Освен конкурентната среда между професионалисти, гаранцията за качествен продукт се определя от рейтингова система за оценяване. Въведени са ясни правила за стимулиране при реализиране на качествен продукт и санкции при неизпълнение на поетите ангажименти.
Развитието на платформата VIDEA, изразено в усъвършенстване, оптимизация, ефективност и подобряване на качеството на предоставяните услуги е подчинено на система за обратна връзка чрез мнения, отзиви и препоръки, които се отразяват в инструкциите за изпълнение и общите условия.
Дейностите за предлагане на продукти и услуги се състоят от отделни етапи и конкретни задачи, дефинирани и контролирани от цифровата виртуална платформа. От една страна тя свързва дистанционно и локално възложители, както и доставчици на услуги и продукти от друга. Изпълнителите, които предоставят своя труд не се определят като служители в традиционния смисъл на думата, а по-скоро са независими сътрудници, които изпълняват отделни задачи. Цели се справедливо заплащане за всички страни и реализиране на проекта в оптимален срок и бюджет.
Контрол на риска се осъществява чрез прилагане на унифицирани стандартни документи и процедури, които спомагат за ефективното изпълнение и управление на проекта. Експлоатират се принципите на споделения потенциал на общество от свързани изпълнители, обединени във виртуално работно пространство.
Каква възможности дава платформата на потребителите?
Платформата VIDEA предлага взаимодействие между различни видове потребители, чиято специфична роля и личностен профил са разгледани самостоятелно.
Възложителят получава множество качествени и разнообразни предложения, като сам определя ключовите параметри на проекта и по този начин може да се съсредоточи само върху важните за него неща. Възложителят е клиент или ползвател на услугата, който желае да реализира чрез нея своето инвестиционно намерение, възползвайки се от предоставения споделен потенциал от професионалисти. Платформата VIDEA пести време и усилия за реализация, като се стреми да оптимизира бюджета на проекта. Цели се минимална ангажираност на възложителя, ограничена до взимане на важни решения и получаване на отчетност за етапи на изпълнение и срокове за плащания.
Платформата е подходяща за дигитално ориентирани потребители, ценящи собственото си време, търсещи оптимален баланс между качество и цена, готови да се доверят на професионалисти
Роля на изпълнители – проектанти в платформата могат да заемат различни професионалисти, като архитекти, дизайнери, инженери и художници. Платформата се стреми да предостави възможност за професионална реализация, допълнителни или основни приходи, гъвкаво работно време, баланс между работа и личен живот, тясно профилиране и специализиране.
Реализацията на цялостния проект се профилира и фрагментира от платформата на отделни дискретни процеси, като се стреми да изяви отличителният потенциал на всеки участник. Според личните качества на проектанта се дефинират следните основни фази:
идеен проект
Този етап изявява характерни черти на изпълнителя-проектант като генератор на идеи, креативност, артистичност. Търсеща личност, която се стреми да намери най-доброто решение за клиента, вниквайки в същността на заданието и да разкрие възможностите, постигайки естетични и практични резултати.
Крайният продукт от идейния проект задава морфологията и облика на пространството и предначертава бъдещото развитие на проекта.
технически проект
Непостоянството, артистичността и креативността от предходния етап, тук са заменени с упоритост, последователност, педантичност, перфекционизъм, склонност за изпълнение на повторяеми рутинни операции, отговорно отношение, недопускане на грешки, прецизност и акуратност при изготвяне на проектната документация.
Крайният продукт от техническият проект представлява пълна проектно-сметна документация, което е основа за осъществяване на интериорния проект.
работен проект / ръководител проект
За разлика от предходните две дистанционни категории тази роля е локално обвързана с обекта и обуславя следните характеристики на проектанта: динамична, консенсусна, общителна и обединяваща лидерска натура, която упражнява постоянно координиране на процесите и контрол на качеството на обекта. Отговорен е за проследяването на всички фази от строително- ремонтните дейности, монтаж на обзавеждане, уреди, осветление и аксесоари от интериора.
Организиран, стриктен, умеещ да разпределя времето си и да решава възникнали проблеми и въпроси. Способен да поема отговорност и да реализира нещата докрай.
доставчик / търговец
Изпълнението на инвестиционния проект е регулиран непрекъснат последователен процес, който е подчинен на проектно-сметна документация и времеви графици. Етапът на договаряне и възлагане се осъществява посредством поредица от търгове за доставка на отделните компоненти на проекта.
Ролята на доставчика се характеризира с готовност да приема предизвикателства и да се конкурира в интернет среда, да вниква в спецификите на проектната документация и съответно да предлага адекватни продукти и решения. Необходими са намирането на оптимален баланс между качество и цена на предлаганите продукти и стриктно спазване на установените срокове за доставка.
изпълнител / производител
Цялата проектна документация се изработва, за да информира и регулира този локален процес на физическа реализация. Той ангажира в себе си участието на професионалисти като: строително-ремонтни бригади, изпълнители на електро, ОВК и ВиК инсталации, монтажници, производители на обзавеждане и осветление.
Личните характеристики на изпълнителя включват: увереност в предоставяното качество на работа и професионализъм, готовност за проследяване на рейтинг на база оценка за качество на изпълнение, стриктно спазване на проектната документация/ спецификации, изисквания и инструкции за изпълнение, времеви графици/, работа в екип. Ефектът от този етап е най-осезаем и натоварен с очаквания и изисквания за постигане на прогнозиран, контролиран и качествен резултат.
За кого не е подходяща платформата Videa?
Основният приоритет на VIDEA е насочен към регулиране и администриране на цялостен единен процес за реализация на интериорни проекти, който да облекчи максимално ангажимента на възложителите. Този формат на предоставяне на продукти и услуги не е подходящ в следните случаи:
Възложители, които приемат интериорната намеса като хоби от типа „Направи си сам“, предпочитайки сами да контролират процеса и активно да участват във всяка стъпка при вземането на решения. Също не е подходяща за такива, които предпочитат директно общуване с проектанти и изпълнители, контрол на СМР дейностите на обекта, обикаляне по магазини, проучване на сайтове и списания за интериор.
Проектанти и изпълнители, които се съсредоточават върху развитието на свой собствен бранд с добавена стойност и не желаят да работят в конкурентна споделена среда. За утвърдили се вече на пазара професионалисти със собствена клиентска база и реализирани обекти, които нямат необходимост от аутсорсинг или уплътняване на своята ангажираност.
Паметници на културата (сгради със статут на недвижими културни ценности в регистъра на НИНКН), за които са необходими конструктивна намеса, промяна на общи части, проектантска правоспособност, съгласуване на проектната документация, разрешение за строеж.
Какви са необходимите стъпки да се присъедини нов потребител към платформата?
Най-напред е необходима регистрация и създаване на профил, като процесът е оптимизиран, така че да не губи излишно време и изисква минимално количество информация.
Важно е да се посочи желаната роля и компетентност, съобразно които, впоследствие ще се получава информация за предстоящи конкурси или търгове.
Участието в конкурс или търг от даден изпълнител предоставя възможност да бъде оценена неговата компетенция в конкурентна среда. Така той ще обогатява своята история и рейтинг, които от своя страна, ще му помагат да се развива, да намира нови поръчки, да утвърждава своето име и да повишава своята тясна специализация, за да преодолява нови бъдещи предизвикателства.