В дизайна на японското студио YOY нищо не е, каквото изглежда.
Нарисуван стол, в който можеш да седнеш; лампа, чиято светлина идва от проектирания на стената абажур; дървена рамка с перденце, което се развява, висейки на стената в стая без прозорци… В минималистичните им проекти има изненада, хумор и особена поезия.
На японски YOY означава „хубаво“, но името на студиото е и съчетание на инициалите на двамата дизайнери – Юки Ямамото и Наоки Оно.
„Създадохме студиото с намерението да правим неща, които са YOY – добри“, казват те.
Това се случва точно преди 10 години – през април 2011, в небето, някъде между Токио и Милано. Двамата млади дизайнери от Нагоя летят в един самолет, за да посетят Milanо Design Week и Salone del Mobile – ежегодното поклонение в Меката на дизайна на всеки, който може да си го позволи. Когато слизат в Милано, вече са решили да създадат свое студио, с което да участват заедно на следващата година в Седмицата на дизайна, и са измислили не само името му, но и първия си дизайн – лампата-тапет.
През април 2012 вече са участници в Salone Satellite със стенната лампа Peel, която създава илюзията, че част от тапета на стената е „обелен“ и иззад него излиза светлина. От тогава до 2019 г. не пропускат нито едно участие в Милано.
През 2014 са отличени с две награди Special mention от Salone Satellite, а от 2016 всяка година правят самостоятелни изложби на различни места в града.
Името на една от тях – FICTIONALITY, най-добре изразява водещата линия на техния стил, при което обаче функционалността също не е пренебрегната. Хуморът е важна част от подхода им към дизайна, както и взаимодействието с околната среда.
„Когато работим, започваме с мисълта как нашият продукт би могъл да промени атмосферата в обкръжението си“ – казват Наоки и Юки.
Вдъхновяват ги изкуството на Марсел Дюшан, архитектурата на SANAA, дизайнът на братя Бурулек. Интелигентните идеи и чистите линии на продуктите им, които умело съчетават функционалност и игривост, привличат вниманието на не едно жури – YOY са носители на множество награди на три континента, между които Red Dot Award, NYC x DESIGN Award, Design Intelligence Award, Good Design Award, Good Design Best 100.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: SETSUGEKKA: ОТРАЖЕНИЕ НА ЯПОНСКАТА КУЛТУРА
АВТОР:
Цветана Шипкова
Цветана Шипкова е между най-опитните български журналисти в областта на интериорния дизайн и архитектурата. Дългогодишен главен редактор на списание „Наш дом“, редакционен директор на Abitare Bulgaria, част от екипа на Bravacasa, от 2016 година тя е главен редактор на списание „MD мебелен дизайн и интериор“ .
Източник: СПИСАНИЕ МД