Определени метали образуват враждебна за живот среда за бактерии и гъбички. Този самодезинфектиращ ефект е познат отдавна, а днес се използва за елементи с високи изисквания към средата, като например дръжките за врати в болниците.
Пациентите в болниците имат отслабена имунна система поради здравословното си състояние, но точно там се сблъскват с многообразие от причинители на заболявания. От много време в болниците са наложени строги мерки за хигиена и активна дезинфекция. Нерядко причинителите на заболявания стават резистентни на дезинфектиращите средства. Освен това зачестяват съобщенията за бактериални щамове, устойчиви срещу познатите антибиотици.
Като допълнителен елемент в битката срещу бактериите в болниците могат да се използват антибактериални повърхности.
За разлика от познатите вече самопочистващи се повърхности, постигани с помощта на нанотехнологиите, при антибактериалните повърхности не само се затруднява задържането на чужди тела, но и тяхното число се намалява. Това могат да бъдат бактерии или други микроорганизми, така че става въпрос за антимикробно въздействие.
Това въздействие се осъществява чрез олигодинамичния ефект на някои метали. При него се отделят положително заредени метални йони – катийони, които имат отрицателно въздействие върху живите клетки.
В центъра на продуктовите разработки в момента са дръжките на вратите, включително окомплектовката към тях, които се изработват с антибактериални повърхности, защото точно те се докосват от много хора.
Дръжките на вратите са местата, които събират и разпространяват зарази. Това се отнася не само за болници, но на практика и за всички обществени сгради – старчески домове, детски градини и училища, както и всички места, където съжителстват хора с недоизградена или отслабена имунна система.
Освобождаване на метални йони
Феноменът на унищожаване на микробите при някои от металите е познат отдавна. Още в античните култури те са прилагани интуитивно. По-късно е използван меден витриол, който представлява меден сулфат и който между другото служи за дезинфекция. Същият ефект при среброто е използван в зъботехниката – амалгамата. В модерната спортна и специализирана екипировка среброто се използва срещу бактериите, следователно срещу образуването на миризми.
Принципът на олигодинамиката се основава на освобождаването на катийони от металите, което оказва вредно въздействие върху живота на клетките. Значение в практиката на антибактериалните повърхности при обкова имат преди всичко медта и среброто. Приложението на металите при найлонови структури също е възможно.
Ефективността на олигодинамичния принцип е изследвана в много международни проучвания. В зависимост от рамковите условия, резултатите показват намаляване на микробите между 60% и 100%. Валиден е международен тест ISO 22196 „Измерване на антибактериалната активност върху повърхности от изкуствен материал”, разработен за пластмаси, но може да бъде приложен и при металите.
Техническа и медицинска годност
Въз основа на натрупаните познания и извършени изследвания на техническата ефективност на олигодинамичния ефект и независимо, че биологичните детайли на редуцирането на бактериите все още не е напълно обяснено, очевидно тук не става въпрос за езотерика, а за наука.
Приложението върху повърхности, като например дръжките за вратите е относително ново, така че съществуват все още неизяснени въпроси. Като например дълготрайността в сравнение с масивното легиране или поведението във времето под влиянието на препаратите за почистване и дезинфекция. Точно в болниците повърхностите трябва да са устойчиви на въздействието на химични вещества, да са здрави срещу надраскване и да бъдат гладки за по-лесно почистване.
Още по-важна от техническия аспект е медицинската гледна точка. Какво означава отделянето на йони от повърхностите за бъдещата стратегия на дезинфекция на болниците. Ще се достигне ли и тук до резистентност на бактериите и притежават ли тези повърхности алергичен потенциал?
Следователно съществуват още въпроси за изясняване, което е нормално за млада технология и което не може да определи шансовете й в бъдеще.
Точно при дръжките за врати съществуват редица предложения за антибактериални решения, при които трябва да се изчака медицинското становище.
Продукти
Дръжките Clinic на Wilhelm May се изливат изцяло от мед. Строго погледнато не става въпрос за повърхност, а за масивен елемент с антибактериални качества. Съставките на отливката осигуряват нужното втвърдяване, както е при облагородената стомана и предотвратяват напълно оксидирането. Защитната функция се запазва дори при употребата на съвременните препарати за дезинфекция и почистване.
Незабележимата специална повърхност на базата на мед е разработка на Häfele. Антибактериалното действие на покритието е изпитано и сертифицирано по действащия международен стандарт ISO 22196.
Голямата австрийска търговска фирма Schachermayer също предлага антибактериално покритие за дръжки, като с него могат да се покрият всички познати на пазара видове обков от облагородена стомана.
Разработено също на основата на среброто, покритието Microban на Normbau се съчетава с полиамидни найлонови структури. Така вместо повърхност от метал, клиентите получават изкуствен материал. Пластмасата се използва за покриване на стоманен обков, дръжки, лостове и други елементи.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ