Борба с прахосничеството или как отпадъците могат да се превърнат отново в полезен продукт
„Мисията на Wasteful се основава на убеждението, че докато ние като общество не заменим думата отпадъци с думата ресурс, не можем наистина да решим проблема си със замърсяването.“
Иван Боров
Отпадъците са във фокуса на българския стартъп Wasteful. „Прахосването“ им – изхвърляне на сметища, изгаряне и други екологично замърсяващи дейности – мотивират Иван Боров, а впоследствие и екипа му да търсят начини да ги трансформират в полезни продукти. Името на младата компания също подсказва тяхната цел.
Боклукът се генерира както от бита, така и от индустрията и за съжаление голяма част от него завършва на сметищата, а оттам попада в почвата и водните басейни. Според статистиката в ЕС се рециклират едва 1/3 от пластмасовите отпадъци, останалите 2/3 се изгарят или депонират в сметищата, а резултатът и в двата случая е екологично замърсяване. При това изобилие от разнородна, замърсяваща природата и наглед безплатна, но труднорециклируема суровина, младият екип на Wasteful решава да постави знак на равенство между отпадък и ресурс. И се насочва към пластмасови и промишлени отпадъци, които решава да трансформира в материали за строителството, интериора и мебелната индустрия.
Идеята за Wasteful идва на Иван след раждането на сина му и големия брой отпадъци, които се генерират при отглеждането на едно дете. Започва да се замисля върху отпечатъка, който всеки човек, умишлено или не, оставя върху природата и в какъв свят ще живее синът му, когато порасне. Така възниква идеята за първия продукт на компанията – настилка под формата на павета от рециклирани пластмасови отпадъци. Скоро увлича в плановете си и съмишленици – специалисти от различни области. Основният му партньор Алекс е завършил в Лондон, работи като брокер на недвижими имоти и има поглед върху строителството в България. Самият Иван се дипломира с отличие като дизайнер в Милано и има собствено студио за дизайн 3DEА.
Пилотният проект на Wasteful е паве, изработено от нерециклируем пластмасов отпадък, който в общия случай се изгаря или отива на сметището, защото е икономически неизгоден за преработка. Иван и екипът му намират начин да създадат здрав и устойчив композит именно от такъв отпадък. Композитът е изграден от две части: 97% от него е от отпадъчна пластмаса с добавки от пясък или натрошено стъкло, а повърхностният защитен слой е направен от минерални индустриални отпадъци. Този нов продукт има всички качества на обикновеното бетонно паве, но и няколко допълнителни предимства – два пъти по-лек е, въглеродните емисии при производство са намалени 3,6 пъти, устойчив е на сол през зимата и не на последно място, в края на жизнения си цикъл може да се рециклира и да стане част от нови продукти. С леки модификации материалът може да се превърне в тухли, керемиди, фасадни елементи и много други.
В партньорски отношения с иновативни брандове, основно от Нидерландия, Wasteful предоставят портфолио от продукти като алтернатива на традиционните материали като например мебелни плочи на базата на рециклирани джинси, различни ламинирани хранителни опаковки и др. Вече имат няколко прототипа в лабораторна фаза и очакват машините, които разработват с инженерна фирма, скоро да бъдат инсталирани и да започне пилотно производство. Компанията е отворена да изследва съвместно производство или разработка на продукти със смели и иновативни компании.
Иван и екипът му имат ясна визия за развитието на идеята си в бъдеще – създаване на децентрализирана мобилна фабрика в транспортен контейнер, която може да променя местоположението си за локално рециклиране на отпадъци от конкретен производствен цикъл или друга дейност в определен период. И като продължение – от тези отпадъци да се създаде нов продукт, полезен за обществото. Дори са набелязани конкретни цели: рециклиране на отпадъците от голям търговски център, както и найлоновите опаковки на голяма куриерска компания.
Пазарът като цяло и особено в България все още е доста консервативен. Едно от големите предизвикателства пред стартъпа е да убеди повече хора, че всеки отпадък при правилно рециклиране и проектиране на ново изделие е ценен ресурс. Друго предизвикателство е да изгради доверие в продуктите, защото клиентите все още съпоставят на първо място цената и техническите параметри и едва след това идва мисълта за устойчивото опазване на природата в дългосрочен план. От екипа на Wasteful са убедени, че промяната в нагласите на бизнеса към зелените иновации е необходима и важна крачка в приемане на идеи като тяхната.
Днес ниската цена на опаковките и отпадъците се пише в сметката на поколенията след нас. Това стимулира Wasteful да продължават да откриват приложенията на отпадъците, защото вярват, че в природата всеки отпадък е полезен ресурс в кръговрата ѝ.
„Вярваме, че създавайки качествен продукт и кръгов модел на производство, ще постигнем повече от просто успех като бизнес. Ще бъдем част от решението с рециклирането.“
За потенциала на идеята загатват множеството международни признания:
2022
Grant Green Industry Innovation – Иновации, Норвегия
2021
Top 3 Start Up World Cup – регионален финал, Пловдив
Награда „Проект с най-широко въздействие“ – Start For the Future и eBridge Alliance
Наградата на FedEx – на GEN-E и Junior Achievement Europe
Победител в акселераторска програма „Бионд“ – Устойчивост
2020
Победител в BoostUp Competition CLC East от Европейския институт за иновации и технологии
ИЗТОЧНИК: СПИСАНИЕ ДМТ